Piątek, 4 października 2024

Nazywam się Miliard. Zatańczą, by zaprotestować przeciw przemocy

2015-02-10 09:48:09 (ost. akt: 2015-02-10 11:46:44)
Zdjęcie jest lustracją do tekstu

Zdjęcie jest lustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum wm.pl

Podziel się:

Na całym świecie kobiety i mężczyźni po raz trzeci przygotowują się, by 14 lutego zatańczyć i zaprotestować przeciwko przemocy wobec kobiet. Do akcji "Nazywam się Miliard" włączyło się już 200 krajów, w tym Polska i Olsztyn.

W Olsztynie taneczny manifest odbędzie się w w Galerii Warmińskiej. Zbiórka godz. 12, taniec 12.15. W piątek zaplanowano też próbę tańca „Break the chain” (wstęp wolny). Start o godz. 17 w Strefie Rozwoju. Zajęcia poprowadzi Alicja Górecka.

Dla chętnych organizatorzy przygotowali warsztaty:
- warsztaty psychologiczne / profilaktyka przemocy „Kiedy miłość boli”
13.02.2015 (17–20) MOK Olsztyn
Prowadzące: mgr Marta Kocon, mgr Alicja Maziarek mgr Urszula Gasperowicz – psycholożki z W-M Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, tłumaczenie na j. migowy mgr Marta Kocon
- porady prawne (nieodpłatne) dla ofiar przemocy, prowadzone przez Fundację ”Inicjatywa Kobiet Aktywnych”, ul. Tarasa Szewczenki 1 (budynek OCOPu) - wejście bez barier
środa, piątek w godzinach 11-14.

Tegoroczna akcja w Polsce poświęcona jest przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami. To wciąż temat tabu w naszym kraju. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich, zjawisko przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami, jest niedostrzegane, trudne do wykrycia oraz zbadane w niewielkim tylko obszarze.

Kobiety z niepełnosprawnościami (fizycznymi, psychicznymi):
* są trzykrotnie bardziej narażone na przemoc niż kobiety pełnosprawne.
* są szczególnie narażone na przemoc również w miejscach publicznych, na ulicy, w pracy, w domach opieki społecznej, w szpitalach, w szpitalach psychiatrycznych, a więc narażone są na przemoc domową, ale również w szczególności na przemoc instytucjonalną.
* mają utrudniony, a często brak jakiegokolwiek dostępu do pomocy zarówno prawnej, jak i psychologicznej.
* częściej niż inne kobiety podlegają ryzyku przemocy, naruszania ich nietykalności osobistej, znieważania, opuszczenia lub zaniedbywania, znęcania się i wykorzystywania zarówno w środowisku rodzinnym, jak i poza nim.
* pomimo że znajdują się w grupie szczególnie narażonej na przemoc, w tym przemoc domową, nie * rzadziej niż inne ofiary zgłaszają przypadki przemocy domowej.

Szacuje się, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet, w tym 250 tysięcy to gwałty. Większość kobiet, które doświadczyły gwałtów nie zgłasza tego faktu na komisariatach ani w żadnych innych instytucjach, bo boją się ponownej traumy wzmocnionej przez nieufnych urzędników i funkcjonariuszy państwa, którzy podważają wiarygodność ofiary. Mamy dość milczenia kobiet, które nie mówią nikomu, że były gwałcone, że doświadczyły przemocy; nie szukają pomocy, ponieważ boją się i wstydzą, ponieważ wmawia im się, że to ich wina lub że zrobiły coś, czym sobie „zasłużyły” na przemoc.

Dlatego 14 lutego po raz trzeci miliard kobiet powstanie, aby raz na zawsze skończyć z przemocą wobec kobiet i dziewcząt!
Organizatorzy akcji


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB