Wtorek, 6 grudnia 2022

Wypożyczasz lub wynajmujesz? Nie pozwól kserować dowodu osobistego

2015-03-04 14:28:35 (ost. akt: 2015-03-04 14:36:49)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Podziel się:

Wypożyczasz sprzęt lub wynajmujesz pokój w hotelu? Pamiętaj, nie masz obowiązku pozostawiania dokumentów tożsamości u usługodawcy lub oddawania ich do kserowania. Niestety, niektóre osoby wykorzystują to niedoinformowanie.

- Szczególną obawę budzi bezmyślne pozostawianie dokumentów w ośrodkach rekreacyjnych, np. w siłowniach, na basenach, na lodowiskach. Obsługa nie ma prawa żądać od nas dowodu w zamian za możliwość skorzystania z usługi, którą oferuje. Powinniśmy pamiętać o niebezpieczeństwie, jakim jest kradzież tożsamości – mówi Andrzej Lewiński, z-ca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

Na podstawie zdobytych danych osobowych złodziej może – bez naszej wiedzy – np. założyć konto w banku, wziąć kredyt online czy podpisać różne umowy.
- W sytuacji kiedy przy zakupie usługi jesteśmy proszeni np. o dowód, prawo jazdy czy legitymację, najlepiej sprawdzić uprawnienia instytucji do kserowania czy przechowywania dokumentów tożsamości oraz dokładnie zapoznać się z regulaminem umowy – twierdzi ekspert.

Coraz częściej spotykamy się z żądaniem okazania karty kredytowej jako drugiego dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość.
- Powinniśmy dawać kserować wyłącznie jedną stronę plastiku, zawierającą nasze dane. Kopia obu stron pozwoli pozyskać informacje wrażliwe: numer karty, datę jej ważności oraz kod CVC – zaznacza Andrzej Lewiński.

Zgodnie z wyrokiem wydanym w 2001 r. przez Naczelny Sąd Administracyjny nie ma potrzeby, by usługodawca kopiował dokumenty w całości – bez zasłonięcia np. zdjęcia czy informacji o wzroście i kolorze oczu. Do tego wymagana jest nasza zgoda, której wyrażenie bywa wymuszane w regulaminie umowy. Jeśli to wypożyczalnia czy hotel żądają od nas dokumentu tożsamości w zamian za sprzęt lub pokój, możemy złożyć skargę do GIODO.
źródło: infoWire.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. osir #1681482 | 88.156.*.* 4 mar 2015 22:27

  Na policję ich zgloszę

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ovo #1681400 | 84.195.*.* 4 mar 2015 20:54

  To jest chory i popierd....y kraj w którym prawo ustanawiają złodzieje i cwaniacy.Jak to możliwe ze na podstawie nie mojego xero DO mogę założyć konto w banku, wziąć kredyt online czy podpisać różne umowy.Gdyby to był dokument to jeszcze mógłbym zrozumiec ale xero dokumentu.Nawet na podstawie dokumentu jeżeli ktos nim się posługuje to osoba która udziela kredytu lub zaklada konto powinna sprawdzic zdjecie,podpis etc.Qur.a ten kraj zmierza do samozagłady przez debili stanowiacych prawo i różnego rodzaju przepisy które ułatwiają złodziejom icwaniakom życie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ania #1681170 | 94.254.*.* 4 mar 2015 15:44

   To jakim prawem OSIR skanuje dowody osobiste w zamian za wypozyczenie sprzetu np: łyżew na lodowisku na plazy miejskiej???

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)