Wtorek, 6 grudnia 2022

Mamo, nie czekaj! Zbadaj siebie i dziecko. Są bezpłatne badania!

2015-03-05 16:42:36 (ost. akt: 2015-03-05 16:54:28)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

Oczekujesz dziecka i chcesz mieć pewność, że urodzi się zdrowe? A może twoja pociecha nie ma jeszcze roku i chcesz sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo. Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie wychodzi naprzeciw potrzebom mam i zaprasza was na bezpłatne badania profilaktyczne.

— To jeden z największych projektów realizujących badania profilaktyczne dla przyszłych mam i dzieci do 12 miesiąca życia w naszym regionie. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania — mówi Joanna Szymankiewicz–Czużdaniuk, dyrektor szpitala miejskiego. — Specjaliści wykonają USG kobietom w ciąży i noworodkom, a także ECHO serca dzieciom do 12 miesiąca życia. Dodatkowo pacjentki skorzystają z prawie 81 tysięcy badań laboratoryjnych. Szpital uruchomił też bezpłatną Szkołę Rodzenia.

By rodzić jeszcze bezpieczniej


Program badań jest możliwy dzięki dofinansowaniu z funduszy EOG i funduszy norweskich w wysokości ponad 6,7 mln zł. Pieniądze zostaną też przeznaczone na remont i doposażenie oddziałów położniczego i noworodkowego.
— Remont obejmie drugie i trzecie piętro — informuje Jacek Zachariasz, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych szpitala miejskiego. — Na wyższym zostanie wybudowana nowy blok operacyjny z nowoczesnym wyposażeniem. Będą też stanowiska reanimacyjne dla noworodków. Na drugim zaplanowaliśmy pomieszczenia dla kobiet ciężarnych, nowoczesne sale porodowe. Program pozwolił też unowocześnić naszą bazę sprzętową. Zakupimy nowe inkubatory, aparaty usg.
Wszystkie prace muszą się zakończyć do kwietnia 2016 roku.

Minimalizacja ryzyka


Na zakończenie remontu pacjentki muszą poczekać, ale na badania już nie. Chętne mamy już teraz mogą się rejestrować. Warto, bo wczesna diagnoza skutecznie wpływa na wykrywalność wad rozwojowych płodu, zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu czy na umieralność noworodków.
— Dziecko to największy skarb, jakiego oczekuje rodzina. Te wszystkie badania profilaktyczne pozwolą zmniejszyć ryzyko dramatycznych powikłań u kobiety, zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego czy urodzenia dziecka z wadą, która powoduje, że jest niezdolne do życia — mówi Grażyna Siwiec-Saternus, ordynator oddziału noworodków i wcześniaków w szpitalu miejskim. — Taka diagnoza zawsze jest szokiem dla rodziny, ale też część tych wad można leczyć w łonie matki. Badania pomogą te nieprawidłowości rozpoznać, przygotować na nie matkę.
Dzięki programowi w szpitalu przebadane zostaną także dzieci.
— Czasem pediatrzy nie widzą powodu, by takie specjalistyczne badania wykonywać, jeśli matka nie zgłasza problemów. A to niestety sprawia, że wady się rozwijają — dodaje dr Grażyna Siwiec-Saternus.
mn

Skorzystaj już dziś
Z badań może skorzystać ponad 2 tysiące kobiet w ciąży oraz 3800 dzieci z Olsztyna i siedmiu powiatów: olsztyńskiego, bartoszyckiego, kętrzyńskiego, szczycieńskiego, lidzbarskiego, mrągowskiego i nidzickiego. Na badania i wizyty można już się rejestrować. Informacje znajdziecie na stronie placówki: szpital.olsztyn.pl.


Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. goo #1682792 | 195.136.*.* 6 mar 2015 13:10

  też rodziłam w tym szpitalu i na prawdę polecam, położne miłe i nie krzyczą, wyrozumiałe kobiety ! Warto !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mala mi #1682744 | 88.156.*.* 6 mar 2015 12:33

  Rodziłam w tym szpitalu i polecam. Opieka super. Nikt do niczego mnie nie zmuszał.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kasia #1682672 | 83.31.*.* 6 mar 2015 11:10

  Nie polecam tego szpitala... mam dwójke dzieci, pierwszy poród odbył sie w Wojewódzkim (cesarka) drugi w miejskim (także cesarka) naciskają na porod naturalny a jak nie da rady to w ostatniej chwili robią CC jednak czasem może być za późno... natomiast opieka położnych po porodzie super! lezałam dwa tyd i byłam zadowolona

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. aldona #1682532 | 80.55.*.* 6 mar 2015 09:14

  dobry szpital do rodzenia, polecam

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ilona #1682525 | 95.160.*.* 6 mar 2015 09:09

  rodziłam w tym szpitalu-koszmar

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)