Wtorek, 6 grudnia 2022

Mniej korzystamy ze zwolnień lekarskich?

2015-03-13 16:14:06 (ost. akt: 2015-03-13 16:17:20)

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Podziel się:

106 mln dni – tyle czasu w ubiegłym roku spędzili Polacy na zwolnieniach lekarskich. Dobra wiadomość jest taka, że to o prawie 5 proc. mniej niż w roku 2013. Nieobecności te kosztowały pracodawców ponad 24 mld zł.

Najwyższy odsetek osób korzystających z L4 notuje się w rejonach, w których jest najwięcej pracowników oraz dużych przedsiębiorstw. W statystykach przoduje województwo śląskie – ponad 12,8 proc. zatrudnionych było na zwolnieniach lekarskich. Kolejne w rankingu jest mazowieckie (12,5 proc.), a tuż za nim plasują się wielkopolskie (10,4 proc.) oraz łódzkie (8,5 proc.). Najczęściej na zwolnienia idą pracownicy przemysłu, handlu i administracji publicznej. Najrzadziej – pracownicy oświaty i służby zdrowia.

Można zauważyć, że niechętnie korzystamy z krótkoterminowych L4.
- Polacy coraz bardziej szanują pracę i dojrzewają jako społeczeństwo pracownicze – mówi Krzysztof Inglot z Work Service. Jednak nadal widać, że zwolnienia lekarskie są nadużywane, co dziwi, biorąc pod uwagę to, że dni chorobowe nie są w pełni płatne.

Duża liczba wykorzystanych pojedynczych dni chorobowych nie jest mile widziana przez pracodawców – może oznaczać poważne problemy zdrowotne lub trudności komunikacyjne z otoczeniem, z powodu których nie chcemy być w pracy. W razie potrzeby, zamiast oszukiwać i brać fałszywe L4, lepiej porozmawiać z przełożonym i skorzystać z należącego się nam urlopu.
infoWire.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB