środa, 7 grudnia 2022

Bo ważne jest zdrowie mamy i dziecka

2015-04-30 20:01:42 (ost. akt: 2015-05-03 19:11:55)

Autor zdjęcia: Przemek Getka

Podziel się:

Rodzice małych dzieci i kobiety w ciąży dobrze wiedzą, że najważniejsze jest zdrowie. Nic dziwnego, że chętnie korzystają z trwających od dwóch miesięcy bezpłatnych badań profilaktycznych w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie.

- To jeden z największych projektów realizujących badania profilaktyczne dla przyszłych mam i dzieci do 12 miesiąca życia w naszym regionie. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Chętni już teraz mogą się rejestrować - zapewnia Joanna Szymankiewicz–Czużdaniuk, dyrektor szpitala miejskiego.

Badania w toku
Specjaliści wykonują USG kobietom w ciąży i noworodkom, a także ECHO serca dzieciom do 12 miesiąca życia. Dodatkowo pacjentki korzystają z prawie 81 tysięcy badań laboratoryjnych. Szpital uruchomił też bezpłatną Szkołę Rodzenia oraz poradnię laktacyjną.
- Uczenie się karmienia piersią wymaga czasu i cierpliwości, ale korzyści są ogromne. Pokarm kobiecy jest unikalny. W pierwszych dniach karmienie ma wysokie walory odżywcze, ale przede wszystkim wspomaga układ odpornościowy, chroniąc niemowlęta przed infekcjami i chorobami. Lista zalet karmienia piersią jest naprawdę długa. Do poradni można zgłosić się już w czasie ciąży. Zachęcam mamy do korzystania z porad profesjonalistów - mówi Iwona Kwiatkowska, położna.
Do tej pory najwięcej wykonano badań USG jamy brzusznej maluchów oraz USG przezciemiączkowe główki dziecka.
- Większość wypadła pozytywnie, czyli nie stwierdziłam żadnych zmian - informuje Zofia Karzel, specjalista radiolog. - Jednak udało mi się wyłapać w kilku przypadkach pewne zmiany i to w jednym i w drugim badaniu. Program daje możliwość jeszcze ich skontrolowania, czy się one utrzymują, więc z niektórymi pacjentami spotkam się ponownie na kontroli. Jeżeli nadal zmiany będą widoczne, wówczas zalecę wizytę u specjalistów.

By było bezpiecznie
Program badań jest możliwy dzięki projektowi "Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego". Jego koszt to 8,4 mln, z czego dofinansowanie z funduszy EOG i funduszy norweskich wynosi ponad 6,7 mln zł, a 1,7 mln zł to wkład z budżetu gminy Olsztyn. Pieniądze zostały przeznaczone też na remont i doposażenie oddziałów położniczego i noworodkowego.
- Ekipy remontowe już pracują. Powstaną cztery nowoczesne sale porodowe z węzłami sanitarnymi, sala do obserwcaji noworodków oraz sala do cięć cesarskich. Do tego będzie zakupiony nowoczesny sprzęt, m.in. nowe inkubatory, aparat usg. Zwiększymy też liczbę stanowisk reanimacyjnych dla noworodków z trzech do pięciu - informuje Joanna Szymankiewicz–Czużdaniuk.
Wszystkie prace muszą się zakończyć do kwietnia 2016 roku.
- Sprzęt, który pozyskujemy pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo ciąży zagrożonej, patologicznej. W szpitalu będzie działać system monitoringu. Składa on się się z centrali, która jest oparta na serwerze, który gromadzi, a następnie przekazuje komplet danych o pacjentce na wszystkie stanowiska lekarzy i położnych. Badania będziemy archiwizować. Dzięki temu będzie można sprawdzać, czy coś się działo niepokojącego - mówi Bogdan Krasucki, ordynator Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie i dodaje: - Remont trwa, ale oddział pracuje normalnie. Przyjmujemy pacjentki rodzące, nie ograniczamy ilości przyjęć. Porody są odbierane jak dotychczas.
mn


Skorzystaj już dziś
Z badań może skorzystać ponad 2 tysiące kobiet w ciąży oraz 3800 dzieci z Olsztyna i siedmiu powiatów: olsztyńskiego, bartoszyckiego, kętrzyńskiego, szczycieńskiego, lidzbarskiego, mrągowskiego i nidzickiego. Na badania i wizyty można już się rejestrować. Informacje znajdziecie na stronie placówki: projekt.szpital.olsztyn.pl.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB