środa, 7 grudnia 2022

Mamy mają miejsce w sieci. Te z Olsztyna są na Facebooku

2015-05-25 09:47:58 (ost. akt: 2015-05-25 09:54:52)
Róża Smolińska z rodziną

Róża Smolińska z rodziną

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Podziel się:

Na co dzień zajmują się domem, opiekują dziećmi i spełniają się zawodowo. Mamy, bo o nich mowa, znalazły dla siebie odskocznię w wirtualnym świecie. Tu piszą blogi, nawiązują znajomości na Facebooku, wpierają się w trudnych chwilach. Jak twierdzą, nikt tak nie zrozumie matki jak druga matka, więc nic dziwnego, że zaczynają rządzić w sieci.

Mamuśki z Olsztyna na Facebooku
Dzielą się pomysłami, wzajemnie się wspierają i sobie doradzają. Mamusie z Olsztyna i powiatu nie muszą wychodzić z domu, by móc porozmawiać na nurtujące je tematy. Wystarczy komputer i internet. Radzą sobie w wielu sprawach i wspierają w trudnych chwilach.

— Pomysł założenia tej grupy dyskusyjnej powstał z potrzeby uzyskania kilku odpowiedzi. Wybierałam się na urlop do Polski i nie wiedziałam, gdzie w Olsztynie kupię w promocji pieluszki czy też gdzie znajdę dobrą kosmetyczkę — mówi Róża Smolińska, mama dwóch córeczek. Od czterech lat mieszka w Anglii. — Jestem członkiem angielskiej grupy dla mam i brakowała mi takiej z Olsztyna. Postanowiłam więc stworzyć wirtualną przestrzeń dla olsztynianek.
Grupa dość szybko zaczęła się rozrastać. Dziś liczy prawie 2 tys. członkiń.
— Dziewczyny zaczęły dodawać swoje znajome, które są mamami lub też panie, które czekają na dziecko. Mamuśki mają miejsce, gdzie mogą się pośmiać, pochwalić swoimi dziećmi. Wspierają się i pomagają sobie nawzajem, choć często mają różne zdania. Czasem iskry idą... — dodaje administratorka grupy.

Wiele pań nawiązało przyjaźnie. Spotykają się również w realu - podczas spacerów w parkach czy na placach zabaw.
— W grupie jest siła. Gdy tylko mam jakiś problem, zawsze znajdzie się jakaś mamuśka, która chce z miłą chęcią mi pomóc - mówi Paulina Angelika Woszczyło, która dołączyła do grupy. — Takie wsparcie jest potrzebne, zwłaszcza gdy coś się dzieje z dzieckiem. Matki mają podobne problemy, wymieniamy się doświadczeniami. Dobre rady są w cenie, a na nasze mamuśki zawsze można liczyć!

— Tu można się wygadać, zapytać, poradzić lub po prostu poczuć się niesamotną. Jestem mamą, która przez pierwszy rok siedziała z córką w domu, bardzo brakowało mi kontaktu z ludźmi. Niezrozumienie partnera w wielu sytuacjach: zmęczenie, znudzenie, chęć wyjścia powodowało frustrację, samotność. Myślałam, że tylko ja tak mam. Okazało się jednak, że nie — opowiada Weronika, która sama była inicjatorem grupy, w której mamy z Olsztyna mogą wymieniać się, sprzedawać ciuszki i inne akcesoria po swoich dzieciach. — Wielu mamo grupa poprawiła humor, pomogła rozwiązać problem. Czasem grupa jest bardziej pomocna niż Google. Są jednak minusy przynależności do tej grupy. Jest ona mocno wciągająca, ciekawość kobieca nie zna granic. Ciągle wyświetlające się posty innych mam powodują, że czasem zamiast coś robić, czyta się jeden po drugim, odpowiada, wdaje w dyskusje i kilka godzin mija.

Rodzinnie z „Naszym Olsztyniakiem”
Nasze motto to rodzina do kwadratu i właśnie dlatego w listopadzie 2013 roku zmieniliśmy format naszej gazety. Na naszych stronach zadomowił się również czerwony kwadrat, którym oznaczamy imprezy familijne, o których piszemy oraz artykuły o tematyce rodzinnej. Tworząc „Naszego Olsztyniaka” poszukujemy ludzi, dla których tak jak dla nas, rodzina stanowi wartość, którą doceniają i o którą dbają. To właśnie bohaterowie naszych artykułów zarówno w gazecie, jak i na naszej stronie internetowej — naszolsztyniak.pl.
— Stawiamy na pozytywne aspekty pokazywania rodziny. Nie oznacza to, że uciekamy od problemów. O nich oczywiście też piszemy, ale szukamy sposobów na ich rozwiązanie — mówi Anna Szapiel-Danylczuk, redaktor naczelna „Naszego Olsztyniaka”. — Chcemy pokazywać korzyści wynikające z posiadania rodziny, nie tylko dla jej członków, ale również dla lokalnej społeczności.

Otwieramy też nasze łamy dla naszych czytelników. Na stronie naszolsztyniak.pl znajdziecie blogi, które piszą olsztyniacy, a także przepisy kulinarne. To okazja, by podzielić się swoim talentem kulinarnym. Macie swoją ulubioną potrawę? Podzielcie się przepisem z innymi. Wystarczy wejść na naszolsztyniak.pl, znaleźć boks kulinaria i opcję - dodaj przepis. Tu także znajdziecie galerię zdjęć dzieci. To wielki album rodzinny. Nasi reporterzy odwiedzają olsztyńskie szpitale, by sfotografować noworodki. Jeśli nie udało wam się z nimi spotkać, bo już cieszycie się maleństwem w domu lub rodziłyście poza Olsztynem, dodajcie same swoje zdjęcie do galerii! Wpiszcie dane! Możecie też dodać fotografie Waszych starszych pociech! Radzimy też co zrobić, by być fit. Jakie ćwiczenia wybrać, by poczuć się lepiej, znajdziecie też garść porad dietetycznych. My chcemy być bliżej Was!

Są mamy, które znalazły swoją przestrzeń w sieci pisząc bloga. Dzielą się z innymi swoimi spostrzeżeniami z macierzyństwa, piszą o tematach istotnych w ich życiu. O tym co frustrujące, irytujące, ale również o miłości, radości i zabawie. Są też takie, które dzielą się swoim pasjami, więc nie brakuje blogów kulinarnych, o podróżach i sztuce, a nawet takich, które namawiają mamy do wspólnego treningu i zdrowego odżywiania. Listę blogów z Olsztyna i powiatu znajdziecie też na naszej stronie naszolsztyniak.pl. Nie ma waszej strony? Przyślijcie nam mailem: poczta@naszolsztyniak.pl link wraz ze zdjęciem.


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ghostarbeiter #1741168 | 89.228.*.* 25 maj 2015 23:33

  Boże jak to dobrze że nie mam żony. Musiałbym tego wszystkiego wysłuchiwać. Takie przaśne życie prowadzić, które potem i tak wiadomo jak się skończy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Przemo #1741122 | 86.193.*.* 25 maj 2015 22:12

   Durdle door west lulworth:)

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Mamuśka #1740799 | 176.221.*.* 25 maj 2015 15:04

   A faceci jak zwykle najbardziej poinformowani i najmądrzejsi. Grupę sfrustrowanych sobie załóżcie i tam naskakujcie jedni na drugich, może Wam ulży...

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. żyjący #1740640 | 89.228.*.* 25 maj 2015 11:59

   Tylko niewolnik ma konto na ryjbuku.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. kał #1740601 | 213.73.*.* 25 maj 2015 11:10

   szit jeden wielki

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)