Wtorek, 29 listopada 2022

Alergia czy przeziębienie? Jak odróżnić?

2015-05-29 14:20:04 (ost. akt: 2015-05-29 14:21:04)

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Podziel się:

Uciążliwy katar, ciągłe napady kichania, łamanie w kościach i ból głowy – to nie musi oznaczać przeziębienia. Możesz być uczulony na pyłki. Jak odróżnić jedną dolegliwość od drugiej i rozpocząć właściwe leczenie?

- Pomylenie alergii z przeziębieniem to częsty przypadek, ponieważ początkowe symptomy są podobne” – mówi dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska z Centrum Medycznego MML. Jakie są różnice? Katar alergiczny zwykle jest wodnisty, podczas gdy ten infekcyjny po kilku dniach gęstnieje i zanika. Kaszel alergika jest suchy, a osoby przeziębionej – mokry. Alergii czasami towarzyszą ponadto duszności, świąd i zapalenie spojówek. Najlepiej udać się do lekarza, by ten postawił diagnozę i dobrał odpowiednie medykamenty.

Nieleczenie alergii może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
- Jeżeli zły stan organizmu się przedłuża i do tego mamy podwyższoną temperaturę ciała, mogło dojść do nadkażenia bakteryjnego – informuje ekspertka. Niekiedy dolegliwości alergiczne prowadzą także do zapalenia zatok czy powikłań w dolnych drogach oddechowych.

W Polsce aż 60 proc. społeczeństwa ma problemy z alergią. Najczęściej uczulają trawy i zboża, głównie od marca do września. Aby łagodzić objawy alergii, można – oczywiście – sięgać po leki antyhistaminowe. Wcześniej jednak powinno się zrobić testy alergiczne.
infowire.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB