Wtorek, 29 listopada 2022

Szachy czy chińczyk? Planszówki wracają do łask

2015-06-08 11:23:34 (ost. akt: 2015-06-08 12:16:32)

Autor zdjęcia: Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Podziel się:

Zaczynamy doceniać zarówno ich charakter rozrywkowy, jak i – przede wszystkim – edukacyjny. Gry planszowe ćwiczą umysł oraz uczą kultury towarzyskiej, której dzisiaj brakuje młodym.

Kiedy gramy w planszówki, mamy bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Zabawa nie tylko wywołuje w nas emocje – dzięki niej otwieramy się i uczymy budować relacje towarzyskie. Co więcej, granie w gry planszowe angażuje nas do myślenia strategicznego, planowania i przewidywania. Dlatego tak bardzo poleca się je dzieciom i młodzieży. Dzięki grze młody człowiek nabiera też dystansu do życia oraz uczy się cierpliwości.

Warto, aby planszówki stały się popularniejsze wśród polskich rodzin.
- Wspólne granie w gry sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych. Podczas zabawy rodzice poznają swoje dziecko – jego charakter, temperament oraz umiejętność przegrywania - mówi Andrzej Sołtysiak z Towarzystwa Miłośników Gier Umysłowych. Mama i tata powinni zaznajamiać swoje pociechy już od ich najmłodszych lat z prostymi łamigłówkami i układankami, które rozwijają intelektualnie i pobudzają wyobraźnię. Nie należy jednak narzucać dziecku, w co ma grać. Trzeba pozostawić mu wolny wybór.

Granie w gry poleca się także seniorom.
- Dla nich jest to"aerobik umysłu". Człowiek aktywny intelektualnie polepsza i przedłuża sprawność umysłową – podkreśla ekspert.
infowire.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB