Sobota, 25 września 2021

Uświadom dziecko, zanim zrobią to inni

2015-07-20 12:18:22 (ost. akt: 2015-07-20 12:29:00)

Podziel się:

Autor zdjęcia: sxc.hu

Uświadamianie dziecka nie należy do rzeczy najłatwiejszych. Prowadzenie z nim rozmów na tematy dotyczące seksualności jest jednak konieczne, szczególnie w okresie wakacyjnych wyjazdów i letnich obozów młodzieżowych.

Ci, którzy zaniedbali edukację seksualną swoich dzieci, powinni jak najszybciej nadrobić braki. Pomoże to uchronić pociechy przed popełnianiem błędów.

„Mamo, skąd ja się wziąłem?” – tego typu pytania prędzej czy później usłyszą wszyscy rodzice. Warto na nie odpowiadać od najmłodszych lat pociechy, adekwatnie do jej wieku.
- Podczas rozmowy skupiajmy się nie tylko na biologicznej stronie ludzkiej seksualności, lecz głównie – na uczuciach. Pomoże to ukształtować właściwe podejście do relacji w związku” – mówi Edyta Szmit, psycholog z Przystani Psychologicznej.

Jeśli nie uświadomimy nastolatka w porę, zacznie on szukać wiedzy na własną rękę – w internecie lub grupie rówieśniczej. Informacje, które otrzyma, niekoniecznie będą szczegółowe i zgodne z prawdą. Dlatego też należy osobiście dopilnować edukacji seksualnej dziecka.

W przypadku gdy nastolatek wstydzi się i nie chce rozmawiać na tematy intymne, dobrym rozwiązaniem może być podsunięcie mu fachowej literatury. Dzięki temu zyskamy pewność, że pociecha otrzyma wiadomości rzetelne i sprawdzone. Do rozmowy warto spróbować jednak wrócić, ponieważ buduje ona więź i zaufanie między dzieckiem a rodzicami.
infoWire.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB