Niedziela, 21 kwietnia 2024

Zaniedbują hobby i rodzinę, bo spędzają godziny przed komputerem


2015-09-01 15:56:36 (ost. akt: 2015-09-01 16:04:07)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Jak oderwać młodzież od komputerów i zachęcić do aktywnego spędzania wolnego czasu? Pokażmy, że spędzanie wolnego czasu całą rodziną też może być atrakcyjne. Startujemy z nową akcją „Wyłącz technologię, włącz rodzinę”.Uzależnienie od internetu wśród młodzieży staje się problemem społecznym. Badania pokazują, że prawie 40 procent gimnazjalistów lepiej czuje się w wirtualnej rzeczywistości niż w realu. 
Używanie internetu jest świetną rozrywką, ale uzależnienie od niego jest już groźne. Prawie 70 proc. młodych ludzi, którzy dziś uzależnią się od internetu może mieć w przyszłości dużo poważniejsze problemy, np. a alkoholem czy narkotykami. Młodzież, która w nadmiarze korzysta z sieci, szuka tam wrażeń i adrenaliny. Trzeba dać im coś więcej, coś co będzie dla nich atrakcyjne.


Z badań Fundacji „Dzieci Niczyje” wynika, że 98 proc. dzieci w Polsce w wieku 9-16 lat korzysta z Internetu przynajmniej raz w tygodniu, a większość robi to codziennie. Najpopularniejsze są serwisy społecznościowe i gry internetowe. Specjaliści ostrzegają, że przyczyną nadmiernego korzystania z sieci jest m.in. brak więzi rodzinnych. Co trzeci polski nastolatek od 11 do 16 lat woli czatować wirtualnie niż spotykać się z nimi w realu. Również co trzeci zaniedbuje rodzinę i hobby dlatego, że woli poświęcić wiele godzin na przesiadywanie przed ekranem monitora niż na rozmowę z bliskimi.

Jak spędzać czas z rodziną? Radzą Adam i Adva Gładyś, rodzice piątki dzieci z Izraela

— W naszym domu nie ma telewizora. Dzieci oglądają więc telewizję wyłącznie u znajomych. Komputer służy do oglądania bajek, które włączamy im przed snem. Co dalej? Trzeba dzieciom znaleźć zajęcie. U nas w wolnym czasie gramy w planszówki, maluchy grają w piłkę nożną. Wakacje spędzamy zwykle u dziadków, w Olsztynie. I tu nie brakuje innych atrakcji. Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB