Wtorek, 29 listopada 2022

Edukacyjne panele dla dzieci stanęły w Parku Centralnym

2015-09-04 11:04:50 (ost. akt: 2015-09-04 11:06:17)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podziel się:

Nowość dla najmłodszych już stoi w Parku Centralnym. To zasługa olsztynian, którzy głosowali w konkursie "To dla mnie ważne".

Podczas głosowania Olsztyn zdystansował m.in. Słupsk, Tychy, Chorzów i Szczecin. Dlatego najmłodsi odwiedzający plac zabaw w Parku Centralnym będą mogli korzystać z edukacyjnej instalacji "Dizajn ze sznurka". Nie powstałaby, gdyby nie pomysł na pracę magisterką dwóch studentek ze Śląskiej Akademii Sztuk Pięknych.
- Podczas studiów brałyśmy udział w międzynarodowym projekcie, związanym z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej - tłumaczy Magdalena Zawieja. - Zauważyłyśmy, że w obu miastach, których dotyczyło zadanie, jest silna grupa twórców ludowych. Stwierdziłyśmy, że damy im szansę pokazać się w niekonwencjonalny sposób i w ten sposób będziemy łączyć pokolenia.
- Kluczowy jest fakt, że to na tyle uniwersalne przedsięwzięcie, że można je zorganizować praktycznie wszędzie - przyznaje Magdalena Stołek

Edukacyjna instalacja to dwa panele do nauki techniki haftu krzyżykowego lub szycia, ale w skali makro. To przy okazji szansa na ćwiczenie umiejętności manualnych i współpracy.
- Współpraca jest bardzo ważna w naszym projekcie - dodaje Magdalena Zawieja. - Panele są na tyle szerokie, że trudno jest samemu pracować. To poniekąd wymusza współpracę pomiędzy dziećmi albo rodzicami i dziećmi. Dwie osoby przy pomocy sznurka tworzą wzór, korzystając z instrukcji, która jest umieszczona przy każdym zaprojektowanym przez nas szablonie.
Sznurki i pozostałe akcesoria niezbędne do zabawy będą dostępne w pobliskim Muzeum Nowoczesności w Tartaku Raphaelsohnów.
- Bardzo cieszymy się, że taka instalacja powstała w naszym mieście - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Staramy się przekazywać najmłodszym jak najwięcej z tradycji regionu, a takie panele doskonale wpisują się w edukację dzieci.
Z instalacji będzie można korzystać już pod koniec tygodnia.
UM Olsztyn

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kebiz #1808417 | 88.156.*.* 4 wrz 2015 11:26

    To b. pięknie, ale ... czy o wszystkich akcjach musimy bałakać po anglosasku ? Czy nie starczyłaby np "Sznurowana sztuka" albo "Cudowny sznurek" Itp ? Nie, musi być nazwa obcokrajowa czyli "dokładnie" tak jak mówią za granicami, Zapożyczajmy " z głową", nie bezmyślnie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz