Czwartek, 7 grudnia 2023

Pożegnaj lato w szafie, by zrobić miejsce jesieni i zimie

2015-10-06 09:08:42 (ost. akt: 2015-10-06 09:13:45)

Autor zdjęcia: freeimages.com

Podziel się:

Ubrania i buty na każdy sezon powinny mieć swoje stałe miejsce. Dobrze zaplanowana szafa czy garderoba pomoże nam ustrzec się przed bałaganem. Swoje miejsce w szafie bądź garderobie powinny mieć rzeczy sezonowe, np. kurtki puchowe.

Porządek w szafie i garderobie jest niezbędny, by wyprasowane ubrania nie były wygniecione. Dobrze zaplanowana przestrzeń do przechowywania ubrań zapewnia porządek w domu. Pamiętajcie również, że planując drążki w szafie bądź garderobie, trzeba zastosować się do kilku zasad. Długość drążka ma bowiem niebagatelne znaczenie.
Ubrania wiszące na wieszakach powinny być zawieszone luźno, minimum 3 centymetry jedna od drugiej. Na koszulkę, sukienkę czy bluzkę potrzeba już około siedem centymetrów. Na drążku długości 100 centymetrów możemy więc umieścić około 14-15 ubrań. Na płaszcz, marynarkę i żakiet trzeba już drążka, który ma większą długość, czyli 11-12 centymetrów na sztukę.

Rozstaw drążków trzeba dopasować do długości ubrań. Na krótkie sukienki oraz koszule potrzeba miejsca o wysokości około 100 centymetrów. Spódnice i płaszcze wieszamy na drążkach zamocowanych na wysokości 140 centymetrów, długie płaszcze męskie — 175 centymetrów, spodnie składane wymagają wysokości około 80 centymetrów, a spodnie nieskładane — 120-130 centymetrów.

Bieliznę, ścierki i ręczniki najlepiej przechowywać w pojemnikach, szufladach lub koszach. Znakomitym rozwiązaniem dla damskich apaszek są specjalne wieszaki. Dzięki nim natychmiast mamy je w zasięgu ręki. Pamiętajmy też, że np. koszulki na półkach również nie powinny być ułożone zbyt ciasno. Kiedy na jednym stosie jest ich zbyt wiele, będą pogniecione i trzeba będzie je ponownie prasować. Pamiętajmy też, by posegregować te, które są potrzebne nam o określonej porze roku. Oddzielnie więc układajmy koszulki z długim rękawem, a oddzielnie z krótkim.
Dobrym rozwiązaniem dla np. kurtek jest pakowanie ich w worki próżniowe. Dzięki temu zajmą mniej miejsca. Specjaliści zapewniają również, że nie pogniotą się bardziej od tych, które są przechowywane tradycyjnie. Najbardziej sprawdzają się worki próżniowe o wymiarach 50 na 60 centymetrów. Można też zakupić dłuższe worki z wieszakiem i pionowo przechowywać garnitur, płaszcz, puchatą kurtkę. Na rzeczy sezonowe powinniśmy mieć wydzieloną specjalną przestrzeń w szafie bądź garderobie. Znajdą się tam również rzeczy przechowywane okazjonalnie, jak na przykład walizki, torby. Dodatkowa przestrzeń będzie również potrzebna na buty. Każda para w oddzielnej przegródce jest znakomitym rozwiązaniem, które jednak wymaga dużo miejsca. Jeśli możecie sobie na takie pozwolić, wasze buty dłużej będą wam służyć.

Jeśli nie mamy garderoby, w sypialni możemy zaplanować również pojemniki na kółkach wsuwane pod łóżko, w których schowamy rzeczy mniej używane.
Kajot

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB