Sobota, 9 grudnia 2023

Chcesz żyć długo, zdrowo i szczęśliwie? Kup psa

2018-04-16 12:00:00 (ost. akt: 2018-04-30 12:41:32)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Niemieccy specjaliści udowodnili, że zwierzęta domowe mają pozytywny wpływ na właściciela. Jaki? To najlepsza recepta na zdrowe i spokojne życie.

Na podstawie ankiet, które wypełniali zarówno właściciele zwierząt, jak i osoby, które zwierząt nie posiadają, ustalono, że psiarze i kociarze mają większą radość życia. Dodatkowo posiadanie zwierzaka, szczególnie psa wymaga od nas większej aktywności fizycznej. Autorzy opracowania badań — Weber i Schwarzkopf udowodnili, że opieka nad zwierzętami i przebywanie z nimi daje poczucie bycia potrzebnym. Dzięki temu zwiększa się wiara w siebie i szacunek dla siebie. Co ważne przywiązujemy też większą wagę do własnych warunków życiowych oraz potrzeb, i lepiej dbamy o siebie. Zwierzęta działają też uspokajająco. Głaskanie i obserwacja zwierząt pomagają zniwelować agresję i strach.
A co z twardymi danymi? 39 proc. seniorów czuło się z psem bardzo zdrowo, a 87 proc. deklarowało, że ich jakość życia uległa wyraźnej poprawie odkąd posiadają psa. W grupie porównawczej bez psa jedynie 10 proc. ankietowanych deklarowało, że ich stan zdrowia jest bardzo dobry. Dodatkowo, 40 proc. ankietowanych cieszy się z wyraźnego wzrostu liczby kontaktów społecznych odkąd zostali właścicielami czworonogów.
Nie dotyczy to jednak kontaktów z lekarzem, ponieważ trwające wiele lat badanie dowiodło, że właściciele psów odwiedzają lekarza około 10 proc. rzadziej niż osoby żyjące bez zwierząt.
sza

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB