środa, 7 grudnia 2022

Wsparcie w wychowawczych poczynaniach

2016-05-30 16:18:14 (ost. akt: 2016-05-30 16:29:51)

Podziel się:

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wiemy, jak rodzice nas wychowywali, pamiętamy opowieści babć i dziadków... Pewne wzory i doświadczenie, jak budować rodzinę, mamy. Warto jednak zasięgnąć opinii czy rady fachowca, który zaspokoi naszą ciekawość w temacie wychowania.

Mówi się, że czas to pieniądz... Ostatnio jednak słyszałem, że czas jest droższy od pieniądza. Ucieka nieubłaganie i już nie wraca. Trudno się z tym nie zgodzić. Warto więc wykorzystać go maksymalnie. Szczególnie bezcenny jest czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. Trzeba mieć głowę pełną pomysłów, aby spędzić go należycie.
— Organizujemy chociażby rodzinne soboty oraz niedziele — mówią pracownicy MZPiTU w Olsztynie. — Ostatnio można było wziąć udział w rowerowym rajdzie „Szlakiem DZIK-a“ z Olsztyna do Kudyp.
Wspólnie spędzony czas pomoże nam lepiej poznać swoje dziecko. Wówczas będziemy szybciej reagowali na jego potrzeby wychowawcze. A jak wiemy, wychowanie to ciągła nauka, w którą warto inwestować.
Miejski Zespół Profilaktyki i Uzależnień w Olsztynie organizuje wiele kursów o tej tematyce. Warto wymienić choćby kilka z nich: „Jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice?“, „Szkoła dla rodziców“ czy trening zastępowania agresji. Niektóre recepty wychowawcze wydają się całkiem proste...
— Pamiętajmy o tym, że na-pięte sytuacje pomaga rozładować śmiech — mówią pracownicy MZPiTU. — Czasami rodzice stają się tacy poważni, że rodzicielstwo przestaje dawać im radość. Dostrzegajmy więc zabawne strony bycia rodzicem i pozwólmy sobie na śmiech, kiedy tylko jest to możliwe — dodają.
Dzieci muszą przede wszystkim czuć, że są akceptowane i mają poczucie bezpieczeństwa. Nie ma więc co się z nimi spierać o błahostki. Pozwalajmy im dokonywać własnych wyborów. Niech same decydują, w co się ubiorą i co będą jadły. Ciągła kontrola nie ma sensu. Swoim zachowaniem dawajmy im przede wszystkim dobry przykład, bo dzieci uczą się przez naśladowanie.
Pamiętajmy, że to miłość jest najważniejszą potrzebą wszystkich członków rodziny. Jest także ważnym elementem pozytywnej dyscypliny. Im częściej będziemy ją okazywali dziecku, całując je, przytulając je i mówiąc mu „kocham cię“, tym bardziej będzie chciało udowodnić, że na nią zasługuje. To miłość pozwala dziecku zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości.
Warsztaty dotyczące wychowania organizowane są przez MZPiTU w Olsztynie w godzinach popołudniowych i są bezpłatne.
— Jeżeli jest taka potrzeba, zapewniamy dzieciom wówczas opiekę — mówią pracownicy MZPiTU. Więcej informacji na stronie: www.mzpitu.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB