Wtorek, 5 grudnia 2023

Wakacyjna miłość twojego dziecka? Jesteś nią ty!

2016-06-14 14:02:58 (ost. akt: 2016-06-14 14:15:29)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Podziel się:

Co zamierzasz zrobić ze swoim dzieckiem w wakacje? Zaplanuj czas, postaraj się więcej z nim pobyć, poznaj je. Wakacje to doskonała okazja ku temu — mówi Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.— W życiu mamy wiele obowiązków. A to praca, a to dodatkowe zajęcia. Nie spędzamy z dziećmi zbyt wiele czasu i niestety potrafimy się nieźle usprawiedliwiać...      

              

— Wielu rodziców nie chciałoby tego usłyszeć. Dzieci wysyłają na angielski, piłkę nożną czy grę na fortepianie, jednocześnie nie poświęcając im czasu. Może mniej dodatkowych zajęć, a więcej spędzonego ze sobą czasu, podczas którego lepiej się poznamy. Ja wiem, że rodzice będą mieli argumenty... Idzie na angielski, aby umiało odnaleźć się w świecie. Sport? Powiedzą, przecież on musi uprawiać sport, aby być zdrowszym. Zwolnij, zatrzymaj się na chwilę. Zwolnij, przytul swoje dziecko i pomyśl o waszych relacjach!— Ile pozostało z naszego rodzicielstwa? To, że najważniejsza jest rodzina - wiemy. To powie każdy. Tylko co w niej jest najważniejsze?— Odpowiedź jest prosta: relacje oraz więzi rodzinne. Należy zaplanować swoją rolę, jako rodzica. Kiedy to przeoczymy, często budzimy się zbyt późno i potrzebne jest już gaszenie pożaru. Wówczas podnosimy alarm i szukamy pomocy u nauczyciela, pedagoga, psychologa... Podążamy drogą donikąd.— Nadchodzą wakacje. Nasze dzieci będą miały dużo wolnego czasu. Jak im go zaplanować? W tym czasie może czyhać na nie wiele zagrożeń?— Może warto nadrobić nasze zaległości z ostatniego roku, kiedy to nie mieliśmy wolnego czasu dla dziecka? Nie pozbywajmy się go wysyłając byle gdzie na wakacje. Poświęćmy mu czas. Zaplanujmy dłuższy urlop, ale razem z dzieckiem.— No tak, ale zachodzi pytanie, czy nasze dzieci chcą spędzać z nami czas?— Proszę zapytać, jakie są marzenia dziecka? Okazuje się, że wiele z nich odpowie, że chciałoby spędzić czas ze swoim rodzicem. Należy być i w tym czasie dać z siebie maksimum. Zdaję sobie sprawę z tego, że to nie jest łatwe. Wiem po sobie, że łatwiej jest pójść do pracy niż konstruktywnie spędzić czas ze swoim dzieckiem. To jest dopiero nie lada wyzwanie. Większość z nas przekona się, że nie ma na to żadnego pomysłu.— Wakacje mają dwa miesiące, a my możemy razem z dzieckiem spędzić dwa, może trzy tygodnie. Co dalej?— Może należy się przyjrzeć temu, co wiąże nasze dzieci z dziadkami. Nierzadko te więzi się gdzieś urwały, bo często mieszkamy z dala od rodziny. Może warto coś z tym zrobić?
— W wakacje naturalnie przychodzi złagodzenie dyscypliny. Czy to dobrze, jeżeli dziecko będzie miało więcej laby?— Poluzowanie dyscypliny jest bardzo niebezpieczne. Powinniśmy postępować na odwrót. Nadzór powinien być właśnie większy... To przecież ja sam muszę zapewnić dziecku bezpieczeństwo.— Rozumiem, że mając więcej wolnego czasu warto zapytać się samego siebie: Jakim jestem rodzicem dla swojego dziecka? Co mu daję i co mogę mu dać?— Być może tegoroczne wakacje dają nam szansę, abyśmy zbliżyli się do swojego dziecka. W kategoriach zysku odczytuję tutaj program 500 plus. To dzięki niemu część z rodziców będzie mogła pozwolić sobie na mniejsze zaangażowanie w pracę. Z drugiej strony więcej czasu spędzi z dziećmi. To właśnie jest największy zysk.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB