Sobota, 3 grudnia 2022

Zagraniczne podróże malucha

2016-06-18 06:56:48 (ost. akt: 2016-06-17 17:00:18)

Autor zdjęcia: Pixabay

Podziel się:

Planujesz wyjazd z dzieckiem za granicę? Jeśli jedziesz poza kraje Unii Europejskiej paszport dla dziecka będzie konieczny. Jeśli wybierasz się do kraju na terenie Unii dziecku wystarczy wyrobić dowód osobisty.

Jeszcze nie tak dawno małoletnie dziecko było wpisywane do paszportu jednego z rodziców, jednak w dniu dzisiejszym musi mieć osobny dokument tożsamości. Paszport dla dziecka w kraju wydaje wojewoda z miejsca, gdzie jest zameldowana osoba ubiegająca się o paszport, natomiast za granicą robi to konsul RP.
Paszporty ważne są przez 10 lat od daty wydania. W przypadku dzieci w przedziale wiekowym 5-13 lat ważne są przez 5 lat. Paszport tymczasowy dla dzieci do 5 lat ma ważność przez 12 miesięcy natomiast na żądanie rodziców może być wydany paszport 5-letni.

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka składają rodzice wspólnie, chyba, że jeden z opiekunów został pozbawiony praw rodzicielskich lub jego prawa zostały ograniczone. Jeden z rodziców może złożyć wniosek z dołączoną pisemną zgodą drugiego rodzica. Zgoda musi być poświadczona notarialnie lub przez organ paszportowy. W przypadku braku porozumienia między rodzicami w kwestii wyjazdu dziecka lub w przypadku niemożności uzyskania zgody przez jednego z nich, zgodę na wydanie paszportu orzeka sąd rodzinny.

Paszport możemy załatwić w każdym wydziale paszportowym bez względu na miejsce zameldowania. Musimy przede wszystkim złożyć wniosek o jego wydanie, zdjęcie paszportowe, a gdy nie jesteśmy opiekunami prawnymi dziecka musimy mieć pisemną zgodę rodziców na wyjazd, najlepiej w formie notarialnej. Podczas załatwiania formalności konieczna jest obecność dziecka, jeśli ukończyło ono 5 lat. Za granicą paszport wydaje się dziecku za zgodą jednego rodzica, gdy przemawia za tym dobro dziecka i jeśli uzyskanie zgody przez drugiego rodzica jest niemożliwe lub utrudnione.

Paszport dla dziecka to jednak nie wszystko. Osobom ubezpieczonym w NFZ przysługuje prawo do bezpłatnych świadczeń lekarskich na terenie Unii Europejskiej. Jednak najpierw powinniśmy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Musimy zatem złożyć wniosek w oddziale NFZ. Jeśli wyrabiamy kartę dla siebie i dziecka składamy dwa wnioski. Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie. Do wyrobienia karty potrzebujemy aktualnego dowodu ubezpieczenia oraz zgłoszenie do ubezpieczenia członka rodziny.
Źródło: Familie.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB