Sobota, 3 grudnia 2022

Mama na urlopie, czyli ciąża

2016-06-23 16:42:43 (ost. akt: 2016-06-23 17:03:56) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: fotolia

Podziel się:

Ciąża to nie choroba, ale źle zaplanowany urlop może ci zaszkodzić. Jak wypoczywać z głową, radzi Izabela Kundo, położna oddziałowa Oddziału Noworodków i Wcześniaków w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie.

— Mówi się, że ciąża to nie choroba, czy więc przyszła mama może planować urlop jak każda inna kobieta, czy jednak są rzeczy, z których powinna zrezygnować, jak wyjazd w tropiki, podróże samolotem, zdobywanie szczytów górskich, spanie w namiocie?
— Przyszła mama nie musi spędzać urlopu w domu, odmawiać sobie radości podróżowania, kąpieli słonecznych i aktywnego spędzania czasu. Urlop należy jednak mądrze zaplanować. Po pierwsze, trzeba skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, aby ocenił, czy nie ma przeciwwskazań do odbycia planowanej podróży. Po drugie, ważne, by zabrać ze sobą kartę ciąży i wyniki badań laboratoryjnych. Warto też wiedzieć, gdzie w miejscu wypoczynku znajduje się najbliższy szpital, a w przypadku wyjazdu do krajów UE warto zaopatrzyć się w europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, którą można wyrobić w swoim oddziale NFZ.

— Czy planując urlop, powinniśmy dostosować go do etapu ciąży?
— Najlepszym momentem na podróże jest drugi trymestr ciąży. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, a przyszła mama czuje się dobrze, wakacyjne podróże można zaplanować również w pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży. W okolicach terminu porodu warto jednak zorganizować wypoczynek wakacyjny w niedalekiej odległości od szpitala, w którym planujemy poród. Nie musi to oznaczać nudy i rezygnacji z atrakcji lata, a na pewno poczucie bezpieczeństwa wpłynie dobrze zarówno na mamę, jak na jej dziecko. Niezależnie jednak, daleko czy blisko, głównym kryterium wyboru miejsca wypoczynku powinien być czas spędzony w podróży oraz wygoda podróżowania.

— Jak to wygląda w przypadku podróży samochodem?
— Pamiętamy o zapięciu pasów bezpieczeństwa. W trakcie podróży należy też robić przerwy na krótki postój, aby poruszać się, co poprawi krążenie, rozluźni mięśnie kręgosłupa. Warto zabrać w podróż małą poduszeczkę, która podłożona pod plecy zwiększy komfort naszej podróży.

— To może mniej męczący będzie samolot?
— Pod względem czasu na pewno. W trakcie podróży należy co jakiś czas wykonywać ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. Podczas podróży ważne jest, aby pić wodę, należy natomiast unikać kofeiny, która sprzyja powstawaniu obrzęków.

— Lato to również czas, kiedy jak nigdy mamy ochotę na aktywność — rowery, kino, spacery, żagle. Ciężarna może?
— Prawidłowy przebieg ciąży może pozwolić kobiecie na aktywne życie, w miarę zdrowego rozsądku. Przyszłej mamie wypoczywającej w górach nie zaleca się wędrówek męczącymi szlakami oraz w wysoko położone rejony, natomiast codzienny spacer wpłynie korzystnie zarówno na samopoczucie mamy, jak
i dziecka.Rezygnujemy z jazdy na rowerze, jazdy konnej i na jakiś czas omijamy sporty, podczas których może grozić nam upadek. Pływanie to najlepszy sport dla przyszłych mam, w każdym okresie ciąży. Ćwiczenia w wodzie i pływanie mają niezwykle pozytywny wpływ na organizm oczekującej maleństwa mamy. Pozwalają wzmocnić mięśnie, uelastycznić układ sercowo-naczyniowy, a do tego dotlenić mózg i co ważne, zwiększyć swoją wytrzymałość, niekoniecznie stosując w tym celu duży wysiłek fizyczny. Będąc w wodzie, nie trzeba obawiać się o jakiekolwiek urazy i ryzyko powikłań.

— A co z plażą? Można korzystać ze słońca czy nie?
— W ciąży wcale nie trzeba rezygnować z opalania. Wystarczy, że kobieta dobrze przygotuje się do urlopu i plażowania.

— W wakacje jesteśmy też narażeni na atak ze strony komarów, os, pszczół czy kleszczy. Czy i w tej dziedzinie kobiety ciężarne powinny bardziej na siebie uważać?
— Latem bardzo często mają miejsce ukąszenia przez osy czy pszczoły. Oprócz niewielkiego zaczerwienienia i opuchlizny mogą wywołać duszności, a nawet wymioty — zwłaszcza u osób uczulonych na jad. Ulgę w bólu może przynieść kompres z zimnej wody nałożony na użądlone, często spuchnięte miejsce, z dodatkiem sody oczyszczonej lub octu. Dodatkowo można również sięgnąć po chłodzące żele lub kremy bez recepty. Należy jednak pamiętać, że wiele osób jest uczulonych na jad niektórych owadów. W takich przypadkach wskazane jest szybkie wezwanie pomocy lekarskiej. Komary w Polsce nie przenoszą chorób, ale ich ukąszenia są nieprzyjemne. Sięgając po preparaty odstraszające owady, przyszłe mamy powinny upewnić się, że nie ma przeciwwskazań dla kobiet w ciąży lub małych dzieci. Należy pamiętać, że wdychanie repelentów w sprayu lub aerozolu jest niebezpieczniejsze niż smarowanie nimi skóry. Najbezpieczniejsze są środki naturalne, czyli zapachy, których owady nie lubią, np. aromat olejku cytronelowego, zapach lawendy, pelargonii, eukaliptusa, cytryny. Można odnaleźć je w świecach i kadzidełkach. Skuteczną ochroną są również rośliny posadzone w ogródku lub w doniczkach w mieszkaniu oraz lampa owadobójcza.Zasady plażowania przyszłej mamy
• Korzystaj z kąpieli słonecznych przed południem lub w późniejszych godzinach popołudniowych i zawsze pamiętaj, aby chronić skórę przed słońcem.
• Stosuj kremy z filtrem minimum SPF 30, a najlepiej SPF 50 i SPF 50+.
• Osłaniaj głowę kapeluszem lub czapką z daszkiem i chroń oczy okularami przeciwsłonecznymi z filtrem przeciwsłonecznym.
• Ochładzaj się: gdy upał zacznie ci zbyt doskwierać, możesz zanurzyć się na kilka chwil w wodzie, spryskać twarz wodą termalną w sprayu lub przetrzeć nawilżoną chusteczką albo ręcznikiem zwilżonym wodą.
• Dużo pij — nawet do 3 litrów dziennie. Najlepsza będzie woda mineralna lub przestudzona herbata miętowa.
• Unikaj leżenia płasko na kocu, warto zabrać ze sobą na plażę wygodny leżak.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB