Sobota, 13 lipca 2024

Co nam zostanie po Sowietach?

2016-07-20 11:19:41 (ost. akt: 2016-07-20 11:23:20)

Podziel się:

To już raczej pewne. Z pejzażu Olsztyna znikną "szubienice" czyli dawny Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej. I, jak przez lata byłam zwolenniczką kasacji tego monumentu, tak teraz jakoś przeszła mi złość na ten pomnik.

Przypomnijmy, że 1 września 2016 roku wchodzi w życie ustawa dekomunizacyjna. Wtedy trzeba będzie zmienić nazwy ulic czy placów propagujących swoimi nazwami komunizm. Pominiki sławiące miniony ustrój trzeba będzie zaś rozebrać.

Zatem los "szubienic" jest już przesądzony. Ale, jak już pisałam, nie cieszy mnie to tak, jak powinno. Nie chodzi jednak o to, że ten pomnik zniknie, ale o to, że nie chciałabym, żeby w tym miejscu powstał jakiś inny pomnik. A takie są pomysły. Ktoś zaproponował nawet, żeby plac wyłożyć kamieniami stylizowanymi na czaszki. Miałby to być taki specyficzne upamiętnienie cierpienia Narodu Polskiego.

A ja bym chciała, żeby to miejsce oddać mieszkańcom. Nie martyrologii, ale do zwykłego, codziennego użytku. Jeżeli nie ma lepszego pomysłu, to niech zostanie tam parking.

Inna sprawa to dalsze losy pomnika. Instytut Pamięci Narodowej proponuje, aby trafił on do specjalnego skansenu w Bornem Sulinowie na Pomorzu.

Uważam, że ten pomnik powinien pozostać u nas. Przedstawia bowiem symbolicznie dzieje ziemi, na której mieszkamy. Bo zbudowano z elementów kamiennych pochodzących z pomnika bitwy pod Tannenbergiem. W tej bitwie w 1914 roku Niemcy pokonali Rosjan.

Dla tego pomnika powinniści znależć nową przestrzeń. Gdzie nie pełniłby już starej funkcji ideologicznej. Ale stanowił przestrogę przed totalitaryzmem.

Jakie to mogłoby być miejsce?

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Anna Szapiel

Teksty dziennikarzy obywatelskich: kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: AnkaDzbanka

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Takitam #2035307 | 217.99.*.* 28 lip 2016 14:43

    Mądre słowa. Nie zmieni się historii burząc pomniki. Trzeba w szkołach opowiadać jak to było, skąd się wzięło. Jak nie będzie pomnika to i pytania nie będzie,

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)