środa, 7 grudnia 2022

Starzejące się społeczeństwo. Czy starość nas przeraża?

2016-08-09 13:49:08 (ost. akt: 2016-08-09 14:44:28)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Aż 69 procent młodych osób obawia się, czy na emeryturze będą sprawni i samodzielni. Większość spodziewa się też kłopotów ze zdrowiem.

Najnowsze badanie opinii publicznej „Attitudes towards ageing”, dotyczące sytuacji społecznej i zdrowotnej oraz perspektyw dla osób w podeszłym wieku w Polsce pokazuje, że najbardziej martwimy się o swoje zdrowie i opiekę długoterminową.
Aż 69%i badanych obawia się czy będą sprawni i samodzielni, a dla prawie 90% zdrowie jest najwyższą wartością w starszym wieku.

Aktywnie do emerytury


Najnowszy raport pokazał, że choć ponad połowa respondentów ma nadzieję długo i aktywnie cieszyć się pełnią życia, to jednak nie spieszy nam się do emerytury. Blisko 40% obawia się o przyszłość. Najczęściej powtarzającą się przyczyną zaniepokojenia, związaną z wchodzeniem w wiek senioralny, była kwestia pozostania w zdrowiu i względnej samodzielności życiowej – tak ważnej dla blisko 70%. Na kolejnym miejscu pojawiła się troska o odpowiednie zabezpieczenie finansowe oraz strach przed poważną chorobą. Tego obawia się 50 procent osób.

Wesołe jest życie staruszka?


Z pewnością jest pogodne, gdy w dobrym zdrowiu, sprawny fizycznie, spokojny o stan finansów, może cieszyć się bliskością rodziny i przyjaciół. Tak bowiem dobrą starość w Polsce wyobraża sobie zdecydowana większość ankietowanych. Przy czym to właśnie zdrowie i sprawność fizyczna stanowią najcenniejszą wartość dla ponad 80% respondentów. Chcielibyśmy, aby samodzielność finansowa, tak ważna dla 77%, w jesieni życia mogła pozwolić na podróże (80%), kulturę i sztukę (44%), aktywności sportowe (39%),
czy rozrywkę (34%).

Kto mi poda szklankę wody?


Badanie potwierdziło powszechne przekonanie, że dla seniorów w Polsce to rodzina i opieka najbliższych są najważniejsze i najbardziej oczekiwane. 81% ankietowanych deklaruje poczucie odpowiedzialności za rodziców i konsekwentnie, w przypadku choroby, liczymy na pomoc właśnie od najbliższych (66%), a zaledwie w 18% na wsparcie ze strony instytucji opiekuńczych. Co więcej ponad połowa z nas chciałaby, aby emerytura mogła pokryć w pełni koszty koniecznej opieki. Blisko 1/3 liczy jeszcze na rządowe programy, a jedynie
19% zabezpiecza się inwestując w prywatne fundusze emerytalne.
— Ostatnie badania „Getting Older” w Polsce stanowią ważny głos w dyskusji nad modelem opieki społecznej i medycznej dla osób starszych w naszym kraju. Zwracają uwagę na szereg wyzwań, jakie stoją przed edukacją zdrowotną, szybkim diagnozowaniem oraz leczeniem osób aktywnych zawodowo, aby później na emeryturze seniorzy mogli cieszyć się spokojnym życiem bez poważnych ograniczeń — uważa dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor Biura Edukacji Zdrowotnej, przedstawiciel jednej z ogólnopolskiej sieci poradni medycznych.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB