Sobota, 25 września 2021

Czerwonym sierpem w dyskusję o „szubienicach”

2016-08-19 19:14:07 (ost. akt: 2016-08-19 19:24:22)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Podziel się:Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej pomalowano czerwoną farbą. A dokładniej taką barwę zyskał znajdujący się na nim sierp i młot. Akt patriotyzmu czy wandalizmu? Szubienice znów są w centrum uwagi.Działacze patriotyczni pomalowali czerwoną farbą sierp i młot na pomniku Xaverego Dunikowskiego. Jak mówią zrobili to, by władze miasta zwróciły uwagę na znajdujące się na nim symbole totalitaryzmu.

— W końcu ktoś odważył się to zrobić. Powinni cały ten plac zrównać z ziemią. Jak dziś, w czasach demokracji i państwa prawa, taki pomnik może stać w centrum miasta?! Przecież na nim są sierp, młot, czołg. Za co mamy być wdzięczni Rosjanom? Za to, że nas zniszczyli? W Pieniężnie zrobiono porządek, nie wiem na co my czekamy — oburza się pan Franciszek, mieszkaniec Olsztyna.


Kiedy jedni mieszkańcy kibicują performerom, inni uważają to, co zrobili za akt zwykłego wandalizmu. Ten fakt szczególnie oburzył Krzysztofa Kacprzyckiego, przedstawiciela SLD w olsztyńskiej Radzie Miasta. 

— Takie działanie trzeba ścigać. Jak sprawcy mogli dokonać zniszczeń bezkarnie w centrum miasta, bez uzyskiwania jakichkolwiek zgód zająć część terenu miasta i bez jakichkolwiek przeszkód złamać prawo?! To zabytek i niszczenie go jest aktem wandalizmu. Jeśli dziś pozwoliliśmy pomazać ten monument, to oznacza, że podobnie można postąpić w kościele czy z Wysoką Bramą — denerwuje się Krzysztof Kacprzycki. — Zwróćmy uwagę również na to, że pomnik jest własnością publiczną. Idąc za tym tokiem myślenia, jak będę miał ochotę, to będę mógł zaorać pługiem ulicę Dworcową, bo była wcześniej Kaliningradzką.

Radny podkreśla, że pomnik powinien zostać, ale trzeba wyjaśnić mieszkańcom jego genezę.

— To pomnik wpisany do rejestru zabytków, będący częścią historii regionu. Powinno się dyskutować, ale nie ma zgody na niszczenie i fałszowanie dziejów — ocenia Kacprzycki. — Jako miasto mamy bardzo trudną historię i musimy się z nią zmierzyć. Nie musimy się z nią identyfikować, ale musimy ją znać.

Co na to druga strona? Skontaktowaliśmy się z Władysławem Kałudzińskim, który jeszcze kilka dni wcześniej wypowiadał się w lokalnych mediach, że nie uważa zamalowania czerwoną farbą pomnika za akt wandalizmu. Usłyszeliśmy jednak tylko:
— Zmęczony jestem tym wszystkim. Nie chcę na ten temat rozmawiać.

Temat jednak na pewno powróci, bo Bartłomiej Skrago, rzecznik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków podkreśla, że pomnik jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków, więc wojewódzki konserwator zabytków ma obowiązek zgłosić organom ścigania podejrzenie popełnienia przestępstwa. 


Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pod prąd #2060450 | 37.248.*.* 7 wrz 2016 08:36

  Należy pamiętać, że ten pomnik ma inną wymową i należy sięgnąć do historii jego powstania. Xawery Dunikowski zakpił z systemu projektując swoje dzieło. Szubienice symbolizują miejsce, gdzie znajduje się miejsce dla systemu totalitarnego. Tylko żeby o tym wiedzieć, trzeba sięgnąć do źródeł, a nie posługiwać się durnymi, propagandowymi hasłami.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. narodowy #2052734 | 46.113.*.* 25 sie 2016 09:55

  "nie ma zgody na niszczenie i fałszowanie dziejów — ocenia Kacprzycki. " Nie ma zgody na komuszą narrację historii, p. Kacprzycki! To sowiety i ich ex-kolaboranci fałszują historię twierdząc, że "wyzwoliły" Polskę. Agresor z 17.09.39 przepędził agresora z 1.9.39 i zajął jego miejsce przy pomocy kolaborantów z PPR, PPS i "urzędowych polaków" z nakazu Stalina. Dość komuszych kłamstw. Jak się komuchom to nie podoba to wolna droga do Rosji! Tam sobie możecie pielęgnować do upadłego swoje mity!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. NO #2049881 | 89.228.*.* 21 sie 2016 08:15

  sierpem i mlotem czerwona cholote

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. histeryk z instytutu #2049776 | 88.156.*.* 20 sie 2016 20:55

  No przecież wiadomo, że te ziemie od tysięcy lat należały do Polski, a ten pomnik tylko wypacza historię

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. -.- #2049775 | 188.146.*.* 20 sie 2016 20:51

   Za co mamy być wdzięczni armii czerwonej? Za 17.09.1939? Za "wyzwolenie" które okazało się okupacją? Za 15 pułków NKWD stacjonujących w Polsce z łącznej liczby 35 pułków. To o 5 więcej niż stacjonowało radzieckiej strefie okupacyjnej Niemiec, a gdzie reszta okupowanych krajów i samego terytorium ZSRR? Widać jak bardzo nam ufał nasz "sojusznik"! Za Katyń mamy być im wdzięczni? Za rozgrabienie tego co zostało z naszego majątku narodowego? Za narzucenie nam siłą władzy ludowej co za tym idzie katownie UB i rozkaz MBP o zabijaniu zlapanych żołnierzy wyklętych na miejscu i bez sądu? Za wymordowanie ludzi walczących o wolną Polskę? Za co ja się pytam?

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (19)