Sobota, 3 grudnia 2022

Biegunka u dziecka — bezsenne noce u rodzica

2016-08-22 12:48:44 (ost. akt: 2016-08-22 13:04:19) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: mat. nadesłane

Podziel się:

Biegunka u dzieci, szczególnie tych małych, jest jedną z najpowszechniejszych i niestety nieuniknionych dolegliwości. Przyczyn rozwolnienia jest bardzo dużo i wielu z nich nie sposób zapobiec.

Biegunki u dzieci często są reakcją na przyjmowany pokarm, szczególnie w okresie karmienia piersią, a także w momencie wprowadzania do diety nowych składników, dlatego tak trudno im przeciwdziałać. Mogą być także wywołane infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi. W tym drugim przypadku niezbędne jest podjęcie odpowiedniego leczenia i konsultacja z lekarzem. Bez względu na przyczynę dolegliwości, biegunki u dzieci są powodem zmartwień rodziców, dla których zdrowie ich pociechy jest najwyższym priorytetem.

Konsekwencje biegunki u dzieci


Warto pamiętać, że biegunki u dziecka, choć są zjawiskiem powszechnym, nie powinny być bagatelizowane i ignorowane, ponieważ mogą doprowadzić do groźnego odwodnienia i wyjałowienia organizmu. Częste wypróżnienia pozbawiają bowiem organizm wielu cennych składników odżywczych i soli mineralnych, dlatego warto zadbać o ich regularne uzupełnianie w czasie biegunki. Mimo że konsekwencje infekcji mogą być bardzo poważne, nie należy wpadać w panikę. Spokój rodzica i stosowanie się do zaleceń lekarza pozwolą bowiem na szybkie i skuteczne wyleczenie dziecka.

Symptomy biegunki


Stolec niemowlęcia, szczególnie tego karmionego piersią, często jest miękki i dość wodnisty, dlatego rodzice często niepotrzebnie się niepokoją, myśląc, że ich pociecha cierpi na biegunkę. Co zatem powinno przykuć naszą uwagę i być powodem do zmartwień? Przede wszystkim zmiany w zachowaniu dziecka. Jeśli dziecko jest zmęczone, marudne, źle śpi, mogą to być pierwsze objawy infekcji albo biegunki. Zaniepokoić powinno także częste wypróżnianie się. Kolejnymi typowymi symptomami problemów z układem pokarmowym są wymioty po każdym jedzeniu i piciu, stolec wymieszany z krwią, senność i brak reakcji, rozdrażnienie, podkrążone oczy i blada cera, a także suche usta. Ponadto biegunce może towarzyszyć podwyższona temperatura. Jeśli zauważysz wspomniane dolegliwości u swojego dziecka, natychmiast reaguj!

Sposoby radzenia sobie z dolegliwościami


W czasie biegunki u dziecka należy zadbać przede wszystkim o podawanie jak największej ilości płynów, ponieważ łatwo wówczas o niezwykle groźne dla zdrowia, a nawet życia pociechy odwodnienie. W tym celu powinniśmy poić dziecko co kilkanaście, a nawet co kilka minut wodą mineralną lub przegotowaną wodą z dodatkiem elektrolitów i soli mineralnych. Przyjmowane substancje uzupełnią straty substancji odżywczych ponoszone w czasie nadmiernego wypróżniania.

W przypadku gdy dziecko spożywa już pokarmy stałe, warto włączyć do jego diety podczas biegunki ryż, gotowaną marchewkę, makaron, biszkopty, gotowane owoce (szczególnie banany) oraz starte na najdrobniejszej tarce jabłko. Zawarte w tych produktach substancje odżywcze pozwolą nie tylko zaspokoić uczucie głodu u naszej pociechy, ale także przyspieszą proces leczenia uciążliwej biegunki.

Warto pamiętać, że w czasie pielęgnacji dziecka cierpiącego z powodu biegunki należy bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad higieny, które uniemożliwią drobnoustrojom namnażanie się i ponowne zainfekowanie organizmu naszej pociechy. W tym celu trzeba przede wszystkim dokładnie myć ręce po każdym przewinięciu dziecka, co nie pozwoli na rozprzestrzenianie bakterii i wirusów w całym domu. Warto także zostać z dzieckiem w mieszkaniu, ponieważ osłabiony maluch może łatwo zarazić się dodatkowymi drobnoustrojami.

Bez względu na przyczynę biegunki, dolegliwości warto skonsultować z lekarzem, ponieważ może to być początek znacznie poważniejszej infekcji. Ponadto specjalista zaproponuje najlepsze dla naszego dziecka leczenie i ułatwi szybkie zwalczenie męczącej choroby. Gdy nasza pociecha cierpi na biegunkę, warto także zapewnić jej komfortowe warunki do odpoczynku, ponieważ chore dziecko często jest rozdrażnione i ma problemy ze snem mimo silnego zmęczenia. Warto zajrzeć na stronę http://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/zywienie-dzieci/klopoty-trawienne/uwaga-biegunka by znaleźć więcej informacji na temat biegunki.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pikajo #2390240 | 178.73.*.* 4 gru 2017 11:01

    U nas najlepiej jak dotąd działała smecta i ją zawsze podajemy. Zawsze pomaga, dosyć szybko widać mocną zmianę na plus. Ale najważniejsze jest zawsze to, żeby dawać te leki maksymalnie szybko - wtedy ryzyko poważniejszych problemów jest minimalne.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Teresa Lic #2055550 30 sie 2016 01:02

    gdy u dziecka pojawia sie biegunka, to warto podac mu juz gotowy do rozpuszzenia w okreslonej ilosci wody srodek nawadniajacy orsalit, dla dzieci ponizej 6mies.zycia wersje bezsmakowa, a dla starszych juz te owocowe, orsality skutecznie nawadniaja, bo zaw.wlasciwe dawki elektrolitow, sa latwe w przygotowaniu, a dzieci chetnie je wypijaja! biegunka nie taka straszna, jak mozliwosc odwodnienia przy niej...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz