środa, 7 grudnia 2022

Gwizdy, piski, świerszcze …czyli co szumi w uszach

2016-09-20 16:00:27 (ost. akt: 2016-09-20 16:13:42) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Dr hab. n. med., mgr zarz. Piotr H. Skarżyński – dyrektor ds. nauki i rozwoju, członek Zarządu Centrum Słuchu i Mowy Medincus, sekretarz naukowy I Światowego Kongresu Szumów Usznych, który odbędzie się 22-24 maja 2017 roku w Warszawie.Dr hab. n. med., mgr zarz. Piotr H. Skarżyński – dyrektor ds. nauki i rozwoju, członek Zarządu Centrum Słuchu i Mowy Medincus, sekretarz naukowy I Światowego Kongresu Szumów Usznych, który odbędzie się 22-24 maja 2017 roku w Warszawie.Autor zdjęcia: mat. nadesłane

Pacjenci cierpiący z powodu szumów usznych, opisują je w najróżniejszy sposób, najczęściej jako dźwięki znane im z najbliższego otoczenia. O szumach usznych mówi dr hab. Piotr H. Skarżyński, dyrektor ds. nauki i rozwoju, członek zarządu Centrum Słuchu i Mowy Medincus.


Z medycznego punktu widzenia, szumy uszne to zjawisko akustyczne słyszane tylko przez osobę, której dotyczy. Dlatego, jeżeli od pewnego czasu ktoś słyszy „dziwne” dźwięki, których nikt inny nie może usłyszeć, to zapewne są to właśnie szumy uszne. Mogą być one odczuwane w głowie, w jednym bądź obu uszach. Mogą występować okresowo lub stale. Dosyć często nasilają się wieczorem, a także w sytuacjach stresowych, przy przemęczeniu i zmianach ciśnienia atmosferycznego. 


Co zrobić, gdy odczuwamy szumy uszne?W przypadku, gdy trwają one stale lub dłużej niż 5 minut, trzeba zasięgnąć porady lekarza otolaryngologa. Dobrze jest zapamiętać okoliczności pojawienia się szumu usznego: czy objawy pojawiły się nagle, jak długo trwają, czy towarzyszą im inne dolegliwości, lub czy występują jedno, czy obustronnie. Może to być cenną wskazówką dla lekarza, który po konsultacji i  odpowiednich badaniach tj. audiometrii tonalnej i impedancyjnej, charakterystyce szumu, badaniach DPOAE oraz ABR, będzie w stanie udzielić nam informacji, czym może być spowodowany dokuczliwy szum uszny.
W niektórych przypadkach może być potrzeba wykonania innych specjalistycznych badań np. tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, czy angiografii. 


Jak leczyć szumy uszne?Niestety, na szukającą pomocy, cierpiącą osobę „czyha” obecnie dużo pułapek, związanych 
z leczeniem szumów usznych. Na rynku działa wielu „specjalistów”, którzy wykorzystują desperację pacjentów i oferują nieefektywne, drogie specyfiki, bądź metody terapii. Szukając pomocy należy kierować się renomą ośrodka medycznego, posiadanymi certyfikatami, a także jego zapleczem diagnostycznym. Warto również sprawdzić, w Internecie lub innych mediach, opinię osób, które korzystały z podobnych usług.

Niestety nie ma złotego środka na wszystkie szumy uszne. Podkreślają to specjaliści z Centrum Słuchu i Mowy Medincus, którzy na co dzień zajmują się pacjentami z takimi dolegliwościami. W wielu przypadkach leczeniem może być zwyczajne usunięcie przyczyny szumów, czyli niedosłuchu. Czasami jest to możliwe podczas operacji otochirurgicznej, a czasami pozostaje nam wybór odpowiedniego implantu słuchowego lub aparatu. Farmakoterapia jest skuteczna w kilku procentach. W pozostałych przypadkach można zastosować między innymi psychoterapię prowadzącą do stopniowego zanikania reakcji na powtarzający się bodziec lub metodę TRT wykorzystującą do leczenia szumów m.in. generatory szumów oraz aparaty słuchowe, a także urządzenia łączące obie te funkcje. Metody terapii szumów usznych są bardzo różne, dlatego wybór konkretnej metody zależy głównie od przyczyny i  preferencji pacjenta, a także współpracy ze specjalistą przy wyborze metody leczenia.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB