środa, 1 lutego 2023

Przegląd wydarzeń mijającego tygodnia

2016-09-24 13:04:28 (ost. akt: 2016-09-24 13:13:38)

Autor zdjęcia: Marcin Kierul

Podziel się:

Otwarcie Sielskiej jest chyba jednym z najważniejszych wydarzeń tygodnia. Jeszcze do niedzieli, 25 września seniorzy wejdą też do muzeów i Galerii Sztuki BWA za darmo.

Kierowcy znów pojadą Sielską


W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 25 na 26 września drogowcy położą ostatnią warstwę asfaltu na ulicy Sielskiej. W poniedziałek remontowanym odcinkiem i al. Schumana w końcu pojadą kierowcy.
— Z 25 na 26 września, usunięte zostaną zapory i oddana do użytku druga jezdnia ulicy — tak poinformował Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie. To jednak nie koniec prac. Do ruchu oddane zostaną obydwie jezdnie, ale nie będzie oznakowania poziomego.
https://m.wm.pl/2016/09/orig/sielska-andrzej-sprzaczak-336604.jpg

Nowoczesna zebra


Zmienia się przejście dla pieszych niedaleko skrzyżowania Dworcowej z Pstrowskiego. Ma być bezpieczniej dzięki dodatkowemu oświetleniu i kamerze na podczerwień.
Na pasach przy Dworcowej zostaną ustawione latarnie z nowoczesnym oświetleniem, a natężenie światła ma różnić się od ulicznego i dostosowane do pieszych. Kiedy będzie zbliżać się do przejścia lampy będą świecić intensywniej. Dodatkowe żarówki będą również wtopione w jezdnię. Przejście jest modernizowane przy współpracy z firmą Philips.
https://m.wm.pl/2016/09/orig/przejscie-grzegorz-czykwin-336605.jpg

Amerykanie w Olsztynie


Uniwersytet Warmińsko-Mazurskim podpisał umowę z Uniwersytetem Stanowym Tarleton z USA. Pierwszej wizyty amerykańskich gości można spodziewać się w kwietniu przyszłego roku. Umowa podpisana przez prof. Ryszarda Góreckiego (rektor UWM) i dr. F. Dominika Dottavio (prezydent US Tarleton) obejmuje wspólne działania w zakresie badań i nauki oraz kształcenia.

Do muzeum za darmo


Od 24 do 25 września seniorzy mogą wziąć udział w akcji „60+Kultura”. osoby powyżej 60 lat za darmo wejdą do muzeum i Galerii Sztuki. W Planetarium czekają na nich zniżki.
W BWA Galerii Sztuki (al. Piłsudskiego 38) w niedzielę o 12 odbędzie się bezpłatne oprowadzanie po aktualnych ekspozycjach. Oglądaniu prac będzie towarzyszyć pracownik galerii. Z kolei w Planetarium seniorzy będą mogli kupić bilety na seanse po 5 zł. Darmowe wejście przysługuje seniorom we wszystkich oddziałach Muzeum Warmii i Mazur.

Strażnicy wchodzą do szkoły


Strażnicy miejscy z Olsztyna będą uczyć w olsztyńskich szkołach podstawowych. Wśród zajęć proponowanym najmłodszym będą warsztaty na temat bezpiecznej drogi do szkoły i pierwszej pomocy. Strażnicy przekażą również wiedzę m.in. na temat profilaktyki uzależnień, zasadach obowiązujących rowerzystów i pieszych w ruchu drogowym.

Miasto otwarte


I znów Olsztyn w czołówce. Według rankingu „Dziennika Gazety Prawnej” Olsztyn znalazł się w pierwszej trójce tzw. Otwartych Miast, tuż za Poznaniem i Gdynią. Twórcy zestawienia brali pod uwagę m.in. warunki pozwalające na wykorzystanie nowych technologii. Analizowano też udział mieszkańców m.in. w miejskich konsultacjach.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Monia #2072677 | 89.228.*.* 24 wrz 2016 21:25

  Olsztyn trzecim z miast "otwartych", ze względu na udział mieszkańców w konsultacjach.... Przecież tutaj głos mieszkańców się nie liczy.... Np. Tramwaje, spalarnia ....

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #2072545 | 24 wrz 2016 16:14

  dlaczego do większości artykułów ilustracją jest tramwaj nieważne czy pasuje czy nie

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ker #2072505 | 81.190.*.* 24 wrz 2016 14:22

  Będzie, że się czepiam, ale jaki jest problem w namalowaniu oznakowania na jezdni? Zauważyłem,że często tak jest, że malują kilka tygodni po remoncie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)