środa, 7 grudnia 2022

Dziś wznieś toast pijąc kawę. Międzynarodowy Dzień Kawy

2016-09-29 07:58:40 (ost. akt: 2016-09-29 08:06:12)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Dziś świętują wszyscy kawoholicy. 29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kawy. To co dziś pijemy? Czarną czy latte?

W tym wyjątkowym dniu trzeba koniecznie napić się gorącej kawy na cześć tych, dzięki którym ziarna kakaowca znalazły zastosowanie znane nam dzisiaj. Gdyby nie oni, nadal spożywalibyśmy je w formie gotowanej potrawki z masłem i solą, jak czynili to w Etiopii w I tysiącleciu p.n.e. Na przestrzeni lat los naszej kawy przybierał różne kierunki. Wieść o czarnym eliksirze niosła się od Jemenu, przez Arabię i Turcję do Wiednia, skąd miała zostać rozsławiona na cały świat. W Wiedniu właśnie powstała pierwsza w dziejach kawiarnia, założona przez Polaka – Franciszka Jerzego Kulczyckiego. Legenda głosi, że pionier ruchu kawiarnianego zbudował swoją działalność korzystając z zapasów kawy porzuconych przez uciekających Turków po nieudanym oblężeniu Wiednia w 1683 roku. Niezależnie od tego, jak kawa zawładnęła naszą planetą, niepodważalnym pozostaje fakt, iż większość mieszkańców Ziemi darzy dziś ten napój gorącym uczuciem.

Filiżanka smaku doda


Dlatego też picie kawy nie jest już zwykłą czynnością. Przez lata stało się to rytuałem, któremu towarzyszy silny aspekt społeczny. Dlatego też wybór odpowiedniego naczynia do serwowania kawy nie pozostaje bez znaczenia. Pamiętaj, że poza indywidualnymi preferencjami, do głosu należy dopuścić tradycję. Dlatego też espresso podajemy wyłącznie w małych filiżankach na spodku tak, jak czynią to rodowici Włosi. Przy wyborze filiżanki panuje pełna dowolność – możesz szaleć z kolorami, fakturami czy kształtami. Ważne, aby nie była za duża, a na spodku mieściło się małe ciastko. Większe, pękate filiżanki zarezerwowane są dla cappuccino, które ze względu na dużą ilość spienionego mleka lubi się „rozpychać”.
Życie w biegu nie pozwala Ci wypić kawy na siedząco? Zabierz ją ze sobą w 100% szczelnym kubku termicznym, który z powodzeniem po uprzednim zamknięciu może trafić nawet do Twojej torebki. Szeroką ofertę znajdziemy w sklepach home&you oraz à Tab w galeriach handlowych w całej Polsce. Nie martw się – nad zamknięciem wykonanym w duchu technologii pracował sztab specjalistów. Pamiętaj tylko o wciśnięciu blokady uniemożliwiającej wydostania się choćby kropli napoju poza kubek.

Parz i delektuj się!


Kawiarki, dobrze znane miłośnikom kawy parzonej na styl włoski pozwalają na wydobycie najdrobniejszego aromatu. Warto wiedzieć, że stworzona przez Alfonso Bialetti w 1933 roku kawiarka na zawsze zmieniła sposób parzenia kawy. Ten pionierski ruch skutkujący w rozwój firmy Bialetti umieścił markę na liście top-producentów ekspresów, którą wyróżnia dbałość o szczegóły i przekazywanie pasji do parzenia kawy. Od czasu stworzenia pierwszego modelu po dziś dzień, we wszystkich produktach widać niebywałą precyzję i niepohamowany postęp.

Na liście przydatnych akcesoriów do kawy nie może zabraknąć ekspresu ciśnieniowego, który często poza swoją główną funkcją pełni również rolę dekoracji kuchni. Dobrze dopasowany do wnętrza będzie stanowił z nim spójną całość. Warto wybrać neutralny kolor, jak biały, czy czarny. Aromat, jaki towarzyszy parzeniu kawy w ekspresie ciśnieniowym wyciągnie z łóżka nawet największego śpiocha.
mat. prasowe

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB