Wtorek, 5 grudnia 2023

Odkrywamy możliwości rodzicielskiego wpływu. Profilaktyka dla dorosłych

2016-10-21 19:36:48 (ost. akt: 2016-10-21 19:46:06)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Z Leokadią Sztąberską, koordynatorką ds. profilaktyki Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie rozmawiamy o konferencji „Profilaktyka dla dorosłych”, która odbędzie się 28 października o godz. 9.00 w Eranova. Wstęp wolny!

— Rzeczywistość stwarza wiele możliwości. Nasze dzieci podejmują aktywność na wielu płaszczyznach i mają dostęp do wielu informacji, czy ofert. Są wręcz nimi zasypywani. W tej obfitości czyhają pułapki i zagrożenia. Siłą rzeczy niepokoimy się o ich zdrowie i bezpieczeństwo. O to, że sięgną po alkohol czy narkotyki...


— W tej obfitości życia codziennego potrzebny jest przewodnik. Specjaliści od wychowania, psycholodzy, czy profilaktycy wiedzą, że najważniejszymi przewodnikami są rodzice. Bez nich nie da się ochronić młodych przed zachowaniami ryzykownymi. Najbardziej efektywne przedsięwzięcia profilaktyczne zakładają obecność i współdziałanie rodziców.

— Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie od wielu lat prowadzi akcje profilaktyczne dla rodziców, jak i wychowawców wspomagając ich w rozwijaniu umiejętności wychowawczych oraz wspierając prawidłowe postawy rodzicielskie.


— Od lat kierujemy główną akcję profilaktyczną w kierunku rodziców. Najważniejsze dla rodziców jest odkrycie ich niezwykłej roli w działaniach profilaktycznych. Chcemy, aby dostrzegali możliwości, które tkwią w nich samych, aby nie kapitulowali wobec wyzwań.

— Bo kiedy rodzice wytrwale budują z dziećmi więź, to zwiększają ich samoocenę, odporność oraz możliwości adaptacyjne w środowisku.


— Tak, działania lub zaniechania rodziców mają wpływ na sferę zachowań ryzykownych dzieci. Bezpieczna więź chroni dziecko już od poczęcia aż do śmierci. Rodzicielstwo bliskości, bezpieczne przywiązanie pozwala na śmiałe poznawanie świata i jego doświadczanie, a gdy pojawia się niebezpieczeństwo, na zwrócenie się o pomoc i otrzymanie wsparcia. O pozytywnych możliwościach rodziców będziemy rozmawiać na konferencji pt.: "Profilaktyka dla dorosłych". Podczas niej wykłady wygłoszą: dr nauk społecznych , psycholog Teresa Jadczak-Szumiło oraz pedagog, trener, profilaktyk Elżbieta Górecka. Pierwsza z pań naświetli temat: Więzi, jako czynnik chroniący. Style przywiązania.
Mechanizm przywiązania jest dla dziecka rzeczą fundamentalną i najlepszym zabezpieczeniem na przyszłość. Będzie więc to rozmowa o tym, jak trafnie rozpoznawać i reagować na potrzeby dziecka tworząc bezpieczny styl przywiązania, który może zapewnić zdrowy i harmonijny jego rozwój.

— Drugi z wykładów będzie o wartościach.


— Tak. Tytuł wykładu: „Porozmawiajmy o wartościach. Umiejętności odróżniania dobra od zła”. Okazuje się, że na młodych silniej oddziałują wartości przekazywane przez najbliższych, niż to, co przypadkiem zaczerpną np. z mediów. Aż 85 proc. młodzieży wskazuje mamę, a 64 proc. tatę jako najważniejszego przewodnika spośród dorosłych, przewodnika, który jest przykładem dobrego postępowania, sposobu życia i kształtowania charakteru.

— Wypada więc zachęcić rodziców i nie tylko, do wzięcia udziału w konferencji...


— Rodzicu pozostań więc najważniejszym przewodnikiem w życiu swoich dzieci. Jeśli potrzebujesz wiedzieć więcej i odkryć lub wzmocnić swoje możliwości i umiejętności rodzicielskie zapraszamy 28 października o godz. 9.00 do Eranova przy alei Obrońców Tobruku 3. Wstęp wolny!

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB