Wtorek, 6 grudnia 2022

5 skutecznych porad dla przepracowanych

2016-10-25 15:11:59 (ost. akt: 2016-10-25 15:19:42)

Autor zdjęcia: Fabryka JANPOL

Podziel się:

Piętrzące się obowiązki i nieustający pęd pracy. Oto, w jakim tempie żyje większość z nas. Czasem jednak jest ono zbyt szybkie, co odbija się na naszym zdrowiu. Oto rady, jak sobie z tym poradzić.

Badacze biją na alarm! Z badania „Barometr Pracownika 2015” przeprowadzonego przez firmę IPSOS1 jasno wynika, że Polacy to najbardziej zapracowani ludzie na świecie. W jednym tylko roku przeciętny obywatel naszego kraju spędza aż 1923 godziny za biurkiem. Gorzej: jesteśmy bardziej przepracowani od Japończyków, którzy do tej pory zajmowali pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zapracowanych nacji świata2. Na dodatek aż połowa osób badanych przyznaje, że widzi potrzebę zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym – do tej pory mocno zachwianej. Jednak to, w jaki sposób rozwiązujemy ten problem, nie zawsze idzie w parze z naszym planem na zdrowy sen. Na szczęście są proste sposoby na to, by to zmienić.

Dieta dobra na sen


Chcąc się porządnie wysypiać, trzeba zacząć od zmiany diety, odpowiedniej dla wypracowania głębokiego snu. Zbilansowana pomoże bez problemu zasnąć i wstawać wypoczętym – niezależnie od długości nocnego wypoczynku. Dlatego zanim się położymy, zjedzmy na kolację coś, co zawiera węglowodany o tzw. niskim indeksie glikemicznym: czyli pokarmy trawione długo, ale powoli. Na posiłek wybierzmy więc np.: ciemne pieczywo z ziarnami, kasze oraz warzywa i owoce. Odstawmy też minimum cztery godziny przed położeniem się do łóżka kawę i zastąpmy ją herbatą owocową lub zwykłą wodą. Im krócej nasz mózg i układ trawienny będą na najwyższych obrotach przed zaśnięciem, tym trudniej będzie nam wypracować dobrej jakości sen.

W regularności tkwi metoda


Druga sprawa to codzienne aktywności i ich wpływ na nocny wypoczynek. Imprezowanie do późna w nocy czy granie na komputerze do rana w żaden sposób nie sprzyjają wyciszeniu umysłu. Wręcz przeciwnie: taki tryb życia powoduje nagromadzenie myśli, które nie znikają po położeniu głowy na poduszce. By więc mieć pewność, że zaśniemy od razu, jak tylko jeden, góra dwa wyimaginowane barany przeskoczą w naszej głowie zmyślony płot, odpowiednio się do tego przygotujmy. Zacznijmy od uprawiania łagodnego sportu, ale pamiętajmy, by nie ćwiczyć bezpośrednio przed pójściem spać. Jeśli nie umiemy przestać myśleć np.: o pracy albo o tym, co nas czeka następnego dnia, to dobrym sposobem na wyciszenie będzie słuchanie odprężającej muzyki i czytanie.

Relaksująca kąpiel


Wreszcie, tuż przed przebraniem się w pidżamę weźmy relaksacyjną kąpiel. Bo odprężone ciało to idealny sposób na obniżenie poziomu stresu – a te rzeczy są ze sobą, jak wiadomo, ściśle powiązane.

Wyśpij się na zdrowie!


Myśląc o śnie jako odskoczni od dnia codziennego, zadbajmy, by dawał nam to, czego najbardziej potrzebujemy – czyli zdrową regenerację. Jeśli więc mimo usilnych prób zmiany naszego dziennego harmonogramu zajęć nie mamy na niego wpływu, to skupmy się chociaż na tym, by odpowiednio się wyspać. Wygodne łóżko i tym samym materac zapewnią komfortowy sen, który przyniesie ulgę każdemu przepracowanemu. Praca, obowiązki, permanentne zmęczenie, wreszcie brak czasu dla siebie – takie nagromadzenie codziennych aktywności nie sprzyja głębokiemu i odprężającemu snu. Dlatego jeśli nie mamy wpływu na większość tych czynników, to skupmy się przynajmniej, by w nocy się zregenerować i odzyskać siły na kolejny dzień.


Zadbaj o równowagę


Bez wątpienia na dobry sen ma wpływ wiele czynników. Zadbajmy więc, by wszystko, co robimy w ciągu dnia, sprzyjało osiągnięciu głębokiego relaksu w nocy. Bo jak wiadomo, to, jak i na czym śpimy, jest odbiciem tego, jak żyjemy. Dlatego zatroszczmy się o całą otoczkę relaksującego nocnego wypoczynku kompleksowo.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB