środa, 7 grudnia 2022

Życie z HIV. Rośnie liczba zakażeń

2016-12-01 15:03:05 (ost. akt: 2016-12-01 15:25:18)

Podziel się:

Autor zdjęcia: mat. prasowe

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Specjaliści alarmują: rośnie liczba zachorowań. W województwie warmińsko-mazurskim żyje obecnie 660 osób z wirusem HIV. A to tylko potwierdzone przypadki choroby.

— Dane są alarmujące, bo liczba zakażeń rośnie — mówi Grażyna Dziubanii, kierownik Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. — I to, wbrew obiegowo panującej opinii, rośnie liczba zachorowań wśród osób heteroseksualnych. Tylko w tym roku stwierdziliśmy wirusa u dziewięciu osób w Olsztynie. Tymczasem są to tylko osoby, które się do nas zgłosiły. A jak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest nosicielem wirusa HIV.
Statystyki WHO pokazują, że na świecie żyje ponad 36 milionów osób zakażonych HIV. W Polsce tylko w 2015 roku odnotowano 1 295 nowo wykrytych zakażeń. Szacuje się, że odsetek osób zakażonych, które nie zostały zdiagnozowane i objęte leczeniem może wynosić nawet 70 proc. populacji osób seropozytywnych.

Czy HIV można uniknąć?


Istnieją trzy drogi zakażenia HIV:
• kontakty seksualne z penetracją (waginalne, analne, oralne) bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy i/lub leków antyretrowirusowych (leczenie jako prewencja, PrEP);
• przedostanie się zakażonej krwi innej osoby do naszego krwiobiegu, np.: poprzez używanie tych samych igieł i strzykawek przez więcej niż jedną osobę, transfuzje krwi i preparatów krwiopochodnych
• w czasie ciąży, porodu oraz podczas karmienia piersią matka zakażona HIV może zakazić swoje dziecko.

Każda osoba, bez względu na pochodzenie rasowe, religię lub orientację seksualną, jeśli prowadzi aktywne życie seksualne lub ma kontakt z krwią zakażoną HIV, może zakazić się tym wirusem. Płeć, wiek czy wykonywany zawód nie chronią przed zakażeniem. Ryzyko zakażenia można natomiast znacznie zmniejszyć poprzez konsekwentne i właściwe używanie prezerwatyw, szczególnie podczas kontaktu seksualnego z osobą, której nie znamy zbyt dobrze. Przed zakażeniem HIV chroni przede wszystkim znajomość dróg zakażenia i stosowanie odpowiedniej profilaktyki.
Oprac. Kajot

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB