Sobota, 3 czerwca 2023

Niezwykła sopranistka, która promuje dzieła baroku


2017-02-02 16:30:50 (ost. akt: 2017-02-02 16:38:35)

Podziel się:

W piątek, 3 lutego z powodu choroby w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej nie wystąpi Olga Pasiecznik. Jako solistkę usłyszymy tego wieczoru znakomitą sopranistkę Aleksandrę Zamojską.Aleksandra Zamojska działalność artystyczną rozpoczęła w Theatre des Champs-Elysses w Paryżu jako Królowa Nocy i w Montpellier jako Pamina. Pod dyrekcją Minkowskiego w Montpellier śpiewała w „Chrystusie na Górze Oliwnej” Beethovena, a podczas festiwalu Ruhrtriennale w „Drabinie Jakubowej” Schönberga pod batutą Kenta Nagano.
Repertuar koncertowy artystki obejmuje liczne kompozycje od baroku do współczesności.
Jest solistką katedry w Salzburgu oraz współpracuje z archiwum Michaela Haydna - często wykonuje dzieła kompozytorów baroku, które dopiero odkryto. Interpretowała partie sopranowe napisane specjalnie dla niej: w 2007 w Madrycie w spektaklu „Zangezi” H. Parra; a w 2008 roku z Ensemble Orchestral de Paris - w oratorium „Et iterum venturus est” P. Bannistera. Na koncie ma m.in. nagrodę Złotej Sowy za działalność artystyczną upowszechniającą kulturę polską za granicą. Wzięła udział w projekcie „Wolf” w reżyserii Alaina Platel wraz z Klangforum Wien i z tym spektaklem odbyła tournee po Europie, z zespołem Pandolfis Consort Wien wzięła udział w eksperymentalnym wykonaniu „Pasji wg św. Jana Bacha”. Mogliśmy również usłyszeć artystkę w czasie m.in. Festiwalu Oper Barokowych w Warszawie. 
W programie koncertu znajdą się utwory Ludwiga van Beethovena oraz Franza Schuberta. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej dyryguje Przemysław Fiugajski.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB