Czwartek, 1 czerwca 2023

Walentynkowe zwyczaje Polaków

2017-02-14 10:00:00 (ost. akt: 2017-02-13 12:41:44)

Podziel się:

Autor zdjęcia: pixabay.com

Ponad 70 procent Polaków obchodzi walentynki. Co trzeci Polak uważa, że jego celebrowanie to dowód miłości. A jak Wy spędzicie Dzień Zakochanych?

Wyniki zrealizowanego badania zrealizowanego przez portal Prezentmarzen.pl pokazują, iż ponad 70% zapytanych Polaków obchodzi walentynki. Dla co trzeciego respondenta celebrowanie tego święta to dowód miłości. Ponad 26% osób uważa, iż to dobra okazja, aby spędzić wyjątkowo dzień z partnerem, a 15% chce go wykorzystać do sprawienia bliskiej osobie niespodzianki.

Przeciwnicy walentynek podają różne powody, dla których nie powinniśmy obchodzić importowanego z obcej kultury święta. Wyniki badania pokazują jednak, iż widać coraz większą akceptację dla walentynek, a Polacy stają się coraz bardziej hojni i pomysłowi w celebrowaniu dnia zakochanych.

Walentynki już na stałe wpisały się w kalendarz obchodzonych w Polsce uroczystości. Choć plany i pomysły dotyczące celebrowania walentynek w niektórych przypadkach wyraźnie różnią kobiety i mężczyzn, to zakochani zamierzają ten dzień spędzić przede wszystkim ze swoim partnerami życiowymi - 68% wskazań lub z przyjaciółmi – 15% deklaracji.

Walentynkowe marzenia kobiet i mężczyzn


Panie z natury romantyczki, marzą o odrobinie szaleństwa i przygody, 47% z ponad 1800 kobiet biorących udział w badaniu „Walentynkowe zwyczaje Polaków” chciałoby zostać zaskoczone niecodzienną atrakcją, jak lot balonem czy wspólny masaż. Ponad 34% pań marzy o zaproszeniu do eleganckiej restauracji, a ponad 19% o szalonej, niezapowiedzianej wycieczce.

Panowie na pierwszym miejscu wśród preferowanych planów na walentynkowy wieczór wymieniają kino lub restaurację – 34% wskazań, następnie niecodzienną atrakcję np.: lot balonem czy wspólny masaż – 28% odpowiedzi oraz romantyczną kolację w domu – 22 % wskazań.

A jak Polacy w rzeczywistości spędzają zazwyczaj Dzień Zakochanych? Najczęściej, jak deklaruje co trzecia Polka i Polak, wybieramy się z okazji Walentynek do kina. Równie często spędzamy walentynki w restauracji, jak deklaruje 34% Pań i 27% Panów. Na trzecim miejscu pojawiają się niestandardowe atrakcje w formie niespodzianek, a na czwartym Walentynki w domowym zaciszu.

Walentynkowe prezenty – kobiece i męskie preferencje


Upominki są nieodłącznym elementem celebrowania Dnia Zakochanych. Wyniki badania serwisu pokazały, iż kobiety na prezent chciałyby otrzymać miłą niespodziankę w formie vouchera, głównie na masaż czy do salonu SPA. Wśród preferowanych prezentów walentynkowych na listach pań wysoką pozycję zajmują również perfumy, biżuteria i kwiaty. Od kilku lat na liście pojawiają się również prezenty w formie przeżyć, jak na przykład sesja fotograficzna, lekcja tańca czy makijażu.

Panowie również deklarują chęć otrzymania walentynkowych upominków w formie emocji, które dostarczą im adrenaliny i niestandardowych przeżyć jak na przykład przejażdżka sportowym samochodem, skok ze spadochronem czy lot awionetką. Podobnie jak u pań, chętnie również zostaną obdarowani perfumami i prezentem niespodzianką.

Zwyczaj obchodzenia walentynek podoba się zdecydowanej większości dorosłych Polaków, tylko 9% z zapytanych 2973 respondentów neguje to święto.
mat. prasowe

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB