Niedziela, 21 kwietnia 2024

Astronom jest nasz i nie oddamy go nikomu

2017-02-18 12:00:00 (ost. akt: 2017-02-18 17:06:34)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podziel się:

Olsztyński, fromborski, czy toruński? Jaki jest Kopernik? Jak się okazuje, wszystko zależy od tego, kogo się pyta. 19 lutego obchodzimy rocznicę jego urodzin.

— Jako osoba urodzona we Fromborku, studiująca w Toruniu i obecnie mieszkająca w Olsztynie, czyli idąca cały czas śladami Kopernika, mogę powiedzieć, że Kopernika z racji jego dokonań i formatu powinno wystarczyć dla każdego z tych miejsc — mówi Jacek Niedźwiecki. — Choć lokalny patriotyzm podpowiada mi, że jednak najbardziej jest nasz, warmiński. To magiczne i jedyne w swoim rodzaju miejsce na Ziemi wybrał do życia, tworzenia i pracy. Tutaj przez 40 ze swoich 70 lat życia obserwował niebo, pisał swoje dzieła, leczył ludzi, bronił olsztyńskiego zamku czy, idąc w bardziej obyczajowe historie, nawiązał głęboką przyjaźń z Anną Schilling. Zauważam tylko, że zarówno Frombork, jak i Warmia wciąż nie do końca wykorzystują potencjał promocyjno-turystyczny tej światowej postaci.

Postanowiliśmy zatem sprawdzić, na ile Kopernika do celów promocyjnych „wykorzystują” wspomniane miasta. Przed nami dwudniowe świętowanie urodzin wielkiego astronoma w Olsztynie.
— Związki Mikołaja Kopernika z naszym miastem są liczne i silne. W 1517 roku na ścianie zamkowego krużganku wyrysował swoją słynną tablicę astronomiczną. To dziś unikat na skalę światową — jedyne zachowane narzędzie wykonane przez twórcę heliocentrycznej teorii wszechświata. Tu spisał słynny „Traktat o monetach”, rozpoczął dzieło życia „O obrotach sfer niebieskich”. Te związki wielkiego astronoma z Olsztynem są naszym zdaniem nieprzypadkowe, wierzymy bowiem, że największe osiągnięcia człowieka mają związek z tym, gdzie na co dzień przebywa. Klimat miejsca jest źródłem inspiracji, skłania umysł do podejmowania wielkich wyzwań, daje moc wytyczania nowych ścieżek... Kopernik odnalazł to wszystko w Olsztynie — opowiada Krzysztof Otoliński, szef promocji olsztyńskiego ratusza.

A co na to zwykli mieszkańcy?
— Mamy zamek, w którym mieszkał, pomnik, ulicę nazwaną jego imieniem. No i bronił olsztyńskiego zamku przed Krzyżakami i obronił, to duża zasługa — wylicza pan Marcin,. — I większość jego dzieł powstała na Warmii, a w Toruniu się tylko urodził.
Tylko się urodził? Jak na takie stwierdzenie reagują w Toruniu?
— Należy pamiętać, że Mikołaj Kopernik jest rodowitym torunianinem — to tutaj urodził się 19 lutego 1473 roku przy ulicy świętej Anny. Dzisiaj to ulica Kopernika 17, a w budynku mieści się jego muzeum — tłumaczy Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Torunia. — Postać najsłynniejszego i najwybitniejszego mieszkańca przez wieki jest bardzo mocno związana z Toruniem, nazywanym często grodem Kopernika. Jego imię nosi toruński uniwersytet, szkoły, a także fabryka cukiernicza produkująca słynne pierniki. Pomnik Mikołaja Kopernika stanowi jeden z centralnych punktów zespołu staromiejskiego, który dla wielu mieszkańców i gości jest miejscem spotkań i punktem orientacyjnym.

Z kolei patronem toruńskiego planetarium jest prof. Władysław Dziewulski, jeden z najwybitniejszych astronomów polskich, założyciel Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
— Nie sposób wymienić wszystkie współczesne nawiązania do postaci Kopernika. Jedne z nich to: Centrum Nowoczesności Młyn wiedzy popularyzujące naukę wśród najmłodszych, Copernicus Toruń Hotel, Międzynarodowe Zawody Lekkoatletyczne „IAAF Copernicus Cup”, coroczne biegi z cyklu „nocnej dychy kopernikańskiej”, fontanna Cosmpolis, Międzynarodowy Festiwal Światła Bella Skyway Festival czy wmurowane w chodnikach symbole planet Układu Słonecznego z ich nazwami to wszystko czego stworzenia inspiracją było kopernikańskie dziedzictwo — wylicza Bartosz Witkowski z wydziału promocji toruńskiego ratusza. — Na koniec wspomnieć należy o naszym haśle promocyjnym „Toruń porusza”, które w jednym ze swoich wielu znaczeń, odwołuje się do dokonań Mikołaja Kopernika i znanego wszystkim hasła „wstrzymał Słońce, (po)ruszył Ziemię”.

Czyli jak można się było spodziewać, dla torunian to więcej niż postać urodzona w ich mieście. Może chociaż Frombork nie chce brać udziału w tej rywalizacji?
— Oczywiście, że jest nasz, fromborski. Tutaj zmarł, a teraz w Katedrze jest jego nagrobek — podkreśla Alicja Lewandowska z Fromborka. — Mamy też mnóstwo turystów, których do miasta przyciąga jego postać. Z okna widzę jego pomnik. Często turyści robią sobie z nim selfie. I co chwilę ktoś go przebiera. A to ma inną czapkę, a to ktoś nałoży mu okulary. Jest popularny.
Frombork też od niedawna może pochwalić się rynkiem, który nawiązuje do Układu Słonecznego z fontanną oraz figurą Mikołaja Kopernika.
— Oczywiście, że jest fromborski — odpowiada szybko Dorota Długołęcka z informacji turystycznej. — Tutaj odkrył potwierdził teorię heliocentryczną, tworzył swoje dzieła o zmarł. U nas mieści się również Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika...
Jednak, jest co łączy te miasta. Turystyczny szlak Kopernikowski. Który rozpoczyna się w Olsztynie, przy Wysokiej Bramie, przebiega przez Frombork, i Toruń, oczywiście.

Co o tym myślicie?
Komentujcie na naszolsztyniak.pl i na naszym profilu facebookowym


Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. s #2186213 | 79.187.*.* 20 lut 2017 10:40

  za 50 lat najbardziej rozpoznawalmą i szanowaną postacią historyczną Torunia będzie ojciec Tadeusz Rydzyk.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ox #2186112 | 193.46.*.* 20 lut 2017 07:55

   na dobrą sprawę Toruń może o związkach Kopernika z ich miastem powiedzieć właśnie tylko tyle, że tam się urodził. Wszystko to co wymieniła rzecznik prezydenta Torunia to współczesne wykorzystanie marketingowe potencjału Kopernika. To dobrze świadczy o Toruniu i tylko bardzo uwydatnia jak tę kwestię marnuje od lat Olsztyn mając właściwie większość argumentów po swojej stronie by skojarzyć nazwisko Kopernika z Olsztynem

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. lion #2186040 | 88.156.*.* 19 lut 2017 22:00

   Co za analfabeci piszą te artykuły? Kopernik się w grobie przewraca.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. mor #2185867 | 94.254.*.* 19 lut 2017 14:39

    Kocham Toruń, niech ten lokalny zaścianek się schowa.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. kopernikański #2185843 | 188.146.*.* 19 lut 2017 13:42

    Ewidentnie widać, że Toruń ma wiele pomysłów na budowanie identyfikacji i związków M.Kopernika z tym miastem. Olsztyn zero kreatywności, jak wykorzystać potencjał.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (16)