Sobota, 13 lipca 2024

IV Koncert Papieski w olsztyńskiej katedrze

2017-03-31 16:17:12 (ost. akt: 2017-03-31 16:52:22)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

Była dokładnie 21.37, gdy 2 kwietnia 2005 roku w całej Polsce rozległ się dźwięk dzwonów. Oznajmiały niezwykle smutną wiadomość — śmierć Jana Pawła II. Ale kwiecień to również inne wydarzenie związane z naszym Ojcem Świętym.

27 kwietnia 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym. Tego dnia Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie i Wydawca Olsztyn zorganizowały I Koncert Papieski. W tym roku zapraszamy na IV Koncert Papieski, który połączy obie rocznice. W najbliższą niedzielę, 2 kwietnia 2017 o godz. 20 2 olsztyńskiej Bazylice Katedralnej św. Jakuba wysłuchamy niezwykłego utworu. „Requiem d-moll KV 626” Mozarta wykonają Ingrida Gápová, sopran; Ewa Marciniec, mezzosopran; Tadeusz Szlenkier, tenor i Jarosław Bręk, bas. Solistom towarzyszyć będzie Chór Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

Messa da Requiem spośród wszystkich dzieł Mozarta zajmuje miejsce szczególne. Wiele napisano o tym, że kompozytor tworząc je był ogarnięty przeczuciami, iż pisze tę mszę jakby na własny pogrzeb. Dzieło nie zostało dokończone przez mistrza, ale jest najpoważniejsze, najbardziej przejmujące ze wszystkich jego kompozycji. Po raz pierwszy fragmenty „Requiem” wykonano 10 grudnia 1791 roku podczas mszy żałobnej za duszę Mozarta w wiedeńskim parafialnym kościele dworskim św. Michała. Całe Requiem (w postaci jaką znamy dziś) zaprezentowano pierwszy raz 2 stycznia 1793 roku , w wiedeńskiej Jahn-Sall na specjalnym koncercie zorganizowanym na rzecz żony i dzieci kompozytora.

— Spoza Messa da Requiem wyłania się nam obraz człowieka pełnego najgłębszych przemyśleń nad sprawami wieczności, sensu ludzkiego życia i istoty śmierci, obraz artysty, który stojąc na progu wieczności odnajduje ukojenie w Bogu i jego niezmierzonym miłosierdziu. Może właśnie z tych powodów, pisane na łożu śmierci, w pełnej świadomości kończącego się życia, to jedyne „autobiograficzne” arcydzieło Mozarta przemawia do nas tak wymownie… — w zaproszeniu na koncert piszą olsztyńscy filharmonicy, a my przychylamy się do ich słów i również polecamy uwadze niedzielny koncert.

Koncert Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej „Requiem d-moll KV 626” Mozarta Bazylika konkatedralna św. Jakuba w Olsztynie 2 kwietnia 2017, godz. 20 Wstęp wolny!

Jarosław Bręk, bas-baryton
W latach 1984-1996 śpiewał w Poznańskich Słowikach prof. Stefana Stuligrosza. Ukończył Wydział Wokalny Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie śpiewu prof. Jerzego Artysza. Jest laureatem nagród na konkursach wokalnych w Barcelonie, Vercelli i Lizbonie. Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. Współpracuje z wieloma teatrami operowymi oraz filharmoniami w Polsce i za granicą. Śpiewał na scenach i estradach Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Austrii, Rumunii, Wysp Kanaryjskich, Japonii, Libanu, Ukrainy, Rosji, Francji, Monaco, Szwajcarii, Belgii, Czech, Anglii i Izraela. Oklaskiwano go na scenach Paryża, Londynu, Berlina, Brukseli, Rzymu, Barcelony, Valencii, Hamburga, Zurychu, Düsseldorfu, Grazu, Jerozolimy, Brna, Sankt Petersburga, Lwowa, Tokio, Yokohamy, Hiroshimy, czy Osaki. Współpracował z ponad 110 orkiestrami i 160 chórami z całego świata, wykonał około 20 partii operowych oraz ponad 120 dzieł oratoryjnych. Dokonał wielu nagrań archiwalnych, a także nagrał około 30 płyt CD, wielokrotnie nagradzanych Fryderykami oraz nagrodą Złotego Orfeusza. Wydane przez NAXOS nagranie Stabat Mater K. Szymanowskiego w 2009 roku otrzymało nominację do nagrody Grammy.

Ingrida Gápová, sopran
Urodziła się na Słowacji. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 6 lat, grając na fortepianie. Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz z Teatrem Wielkim w Warszawie, a z zespołem Goldberg Baroque Ensemble nagrała dla wytwórni Sarton Records światowe premiery XVIII-wiecznych Kantat Bożonarodzeniowych i Pasji — Johanna Balthasara Christiana Freislicha, związanego z Gdańskiem kompozytora. Nagranie to zostało w Polsce nominowane do nagrody „Fryderyki 2013”.

Tadeusz Szlenkier, tenor
Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia wokalno-aktorskie na Yale University.Jest laureatem pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Klassik-Mania w Wiedniu. Od 2010 roku jest solistą bydgoskiej Opery Nova. Latem 2008 roku, Tadeusz Szlenkier zaśpiewał partię Pasterza w Królu Rogerze K. Szymanowskiego podczas Bard Summer Festival w Annandale-on-Hudson. Było to pierwsze sceniczne wystawienie tej opery w Stanach Zjednoczonych. W 2010 roku reprezentował Polskę na koncertach organizowanych w ramach targów EXPO w Szanghaju.

Ewa Marciniec, mezzosopran
Absolwentka dwóch wydziałów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku: Wokalno-Aktorskiego w klasie prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej oraz Kompozycji i Teorii Muzyki (oba ukończone w 1992 roku dyplomami z wyróżnieniem). Ukończyła studia podyplomowe w Musikhochschule und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie śpiewu solowego prof. Luisy Bosabalian. Laureatka I Nagrody oraz dwóch Nagród Specjalnych, w tym od Krystyny Szostek-Radkowej „za najlepsze wykonanie pieśni artystycznych i za najpiękniejszy głos” w Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (1991). Finalistka 45th International Vocal Competition ’s-Hertogenbosch (1994) oraz ARD International Music Competition w Monachium (1996). Wiedzę muzyczną i umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez takie autorytety, jak: Carlo Bergonzi, Paul Esswood, Helmut Rilling, Adele Stolte. Regularnie występuje w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w filharmoniach w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i na scenach Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zenon #2215214 | 88.156.*.* 2 kwi 2017 11:37

    Brawo,ja też polecam!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz