Poniedziałek, 5 grudnia 2022

W powiecie dochody pokryły wydatki

2017-06-27 08:58:11 (ost. akt: 2017-06-27 09:13:50)

Autor zdjęcia: Źródło: Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Podziel się:

Zarząd powiatu olsztyńskiego otrzymał absolutorium podczas ostatniej sesji rady powiatu. Oprócz tego podczas posiedzenia debatowano na temat zmiany w budżecie, sytuacji szpitali i inwestycji drogowych.

– Wykonanie budżetu w 2016 roku przebiegało prawidłowo, bez problemów związanych z zabezpieczeniem płynności finansowej powiatu. Dochody zostały zrealizowane w 100% i w pełni pokryły wydatki. W części dotyczącej dochodów bieżących odnotowano wyższe wykonanie o 0,5%, czyli o ponad 700 tys. zł. Jeżeli chodzi o kwotę zaplanowanych wydatków – odnotowano niższe wykonanie o 4%, czyli ok 3 mln 400 tys. zł., które wynikało z łagodnej zimy oraz oszczędności powstałych na ogrzewaniu budynków i zużyciu energii elektrycznej. Na środki inwestycyjne przeznaczono 11,5 mln zł, z czego 10 mln zł spożytkowane zostało na drogi. Budżet 2016 roku zamykamy nadwyżką 5 mln 250 tys. 110 zł – mówiła Lucyna Kozikowska, skarbnik powiatu.

Radni, po zapoznaniu się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu, pozytywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu, podjęli uchwałę w sprawie udzielenia Zarządowi absolutorium. 18 radnych głosowało za, a 4 wstrzymało się od głosu. – Cieszę się z udzielenia absolutorium. Chcę podkreślić, że praca z budżetem trwa cały rok i jest to praca zespołowa. Dlatego podziękowania należą się radnym naszego powiatu, wszystkim dyrektorom wydziałów i jednostek powiatowych, jak również naszej pani skarbnik – powiedziała starosta olsztyński Małgorzata Chyziak.

Powiat wygospodarował i rozdysponował ponad inwestycje zapisane w budżecie 2 mln 400 tys. zł na dodatkowe zadania drogowe. Do każdej z dwunastu gmin trafi około 200 tys. zł. W przeważającej mierze radni, burmistrzowie i wójtowie zdecydowali się przeznaczyć pieniądze na drogi, m.in. ich częściową przebudowę, wymianę nawierzchni lub poszerzenie poboczy.

Ponadto rada podjęła uchwały o wszczęciu procedury w celu założenia dwóch oddziałów przedszkolnych na terenie powiatu przy szkole podstawowej specjalnej w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Ameryce oraz przy szkole podstawowej specjalnej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żardenikach.

Podczas obrad przedstawiono również sprawozdania z funkcjonowania szpitali z terenu powiatu olsztyńskiego oraz informacje o stanie bezpieczeństwa sanitarnego i weterynaryjnego powiatu.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB