środa, 7 grudnia 2022

Jarmark Sztuki Rękodzieła w Dobrym Mieście

2017-08-07 12:00:00 (ost. akt: 2017-08-07 12:41:30)

Autor zdjęcia: Źródło: Centrum Kulturalno - Biblioteczne w Dobrym Mieście

Podziel się:

To będzie wydarzenie kulturalne, które powinniście zapisać w swoim kalendarzu. O Jarmarku Sztuki Rękodzieła, który odbędzie się 13 sierpnia w Dobrym Mieście mówi Andrzej Fabisiak, dyrektor Centrum Kulturalno-Bibliotecznego.

— W programie tegorocznego Jarmarku Sztuki Rękodzieła znalazło się wiele atrakcji. Co czeka na gości?


— W pierwszej części odbędą się warsztaty, w czasie których uczestnicy będą mogli zapoznać się z rzemiosłem z różnych dziedzin. Wojtek Kmieć zaprezentuje, jak powstają wyroby garncarskie. Pan Siteń, razem z uczestnikami, przygotuje wyroby piekarnicze. Będzie można pod okiem fachowca zobaczyć, w jaki sposób wywołuje się zdjęcia z kliszy w ciemni fotograficznej. A jednocześnie będzie można nauczyć się tańców warmińskich. Zaplanowaliśmy też m.in. prezentacje folkloru warmińskiego. Wystąpią zespoły taneczne, muzyczne i kapele, m.in. dobromiejski zespół ludowy Lelija, Concordia, Pasja, zespół folklorystyczny Ustronie ze Skierniewic i zespół muzyki irlandzkiej i żeglarskiej In Taberna. Wszystkie wydarzenia będą odbywać się w cieniu zabytkowych kamieniczek.

— Czyli będzie to okazja do wyjątkowej lekcji historii?


— Ależ tak. Grupa historyczna Guttstadt, która jest współorganizatorem jarmarku, zaprezentują broń z epoki napoleońskiej, jak również kostiumy. I będzie można zobaczyć bardzo rzadko spotykany taniec z tej epoki. W tym czasie dobromiejski skansen będzie do dyspozycji odwiedzających. W nim będzie można obejrzeć wystawę „Mistrzowie świata sztuki — Kobieta”. W kolekcji znalazło się blisko 50 prac, m.in. Albrechta Durera, Henriego de Toulouse Lautreca, Franciszka Starowiejskiego czy Marca Chagalla.

— Będzie można zainspirować się, ale również zakupić dzieła od lokalnych twórców.


— W czasie jarmarku staną stoiska, na których będzie można kupić nie tylko dzieła sztuki nie tylko twórców ludowych. Będą też produkty dziedzictwa kulinarnego Warmii i Mazur.

— Zwieńczeniem jarmarku będzie widowisko plenerowe w wykonaniu Teatru Klinika Lalek.


— Na zakończenie Jarmarku Sztuki Rękodzieła, o godz. 21 czeka nas kolejna odsłona Festiwalu Dobre Miasto dla Teatru i widowisko plenerowe „Cyrk bez przemocy” w wykonaniu teatru Klinika Lalek. To ekologiczne widowisko cyrkowe, w którym występują lalki i ogromne „nadmarionety”, czyli marionetki zwierząt w ich naturalnych wielkościach. Cyrk bez przemocy jest jedną z pierwszych tego typu inicjatyw na świecie. I pierwszym tego typu wydarzeniem na Warmii i Mazurach. A spektakl, który obejrzymy w dzień jarmarku przypadnie do gustu zarówno najmłodszym, jak i ich rodzicom i dziadkom. Zapraszamy do Dobrego Miasta. W weekend 13 sierpnia wszystkie drogi prowadzą do Dobrego Miasta.

Jarmark Sztuki Rękodzieła w Dobrym Mieście 13 sierpnia od godz. 11 przy Przedmurzy przy ulicy Sowińskiego.
Organizatorzy zapraszają rękodzielników, twórców ludowych i artystów do wystawienia stoiska ze swoimi wyrobami podczas jarmarku. Zgłoszenia są przyjmowane do 8 sierpnia. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 89 616 15 91.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB