Sobota, 25 czerwca 2022

„Zombie” i gwiazda polskiego kryminału w Olsztynie

2017-09-15 16:50:12 (ost. akt: 2017-09-15 16:57:03)
W sobotę, 16 września o godz. 16 w Książnicy Polskiej Wojciech Chmielarz opowie o swojej najnowszej powieści „Zombie”.

W sobotę, 16 września o godz. 16 w Książnicy Polskiej Wojciech Chmielarz opowie o swojej najnowszej powieści „Zombie”.

Autor zdjęcia: Paweł Perłowski

Podziel się:

To nowa nadzieja polskiego kryminału. Odkrywa nasze fobie i bezlitośnie się z nimi rozprawia. W sobotę, 16 września o godz. 16 w Książnicy Polskiej Wojciech Chmielarz opowie o swojej najnowszej powieści „Zombie”.

Znawcy tematu mówią, że właśnie narodziła się gwiazda polskiego kryminału. Po serii książek z komisarzem Mortką w roli głównej nastał czas „cyklu gliwickiego”, w którego skład wchodzą książki „Wampir” i „Zombie”. Autor uwielbia zagadki, wyrazistych bohaterów i gwałtowne zwroty akcji. Zło czai się wszędzie, a z odsieczą ruszają bohaterowie Chmielarza. Mieszka w Warszawie, pochodzi ze Śląska. I tam rozgrywa się akcja jego najnowszej powieści.


— To największa aglomeracja w Polsce. Trzy miliony mieszkańców, kilkanaście miast. Warszawa to dwa miliony. Trójmiasto — trzy miasta i milion mieszkańców. Śląsk potrafi inspirować. Chociażby ze względu na historię, tradycje górnicze, cały folklor związany z tym terenem. Zderzenie nowoczesności z tradycją przemysłową. Czy jest dobrym miejscem na akcję kryminału? Na pewno. Jednak wystarczy dokładnie rozejrzeć się, żeby znaleźć kilka innych. Co udowodnił Zygmunt Miłoszewski, który akcję swojej książki osadził w Olsztynie — opowiada Wojciech Chmielarz.


Olsztyn ma m.in. Zygmunta Miłoszewskiego, Pawła Jaszczuka i Tomasza Białkowskiego. A czy autor jest już ściśle kojarzony ze Śląskiem?
— (śmiech) Raczej nie, bo piszę przecież dwa powieściowe cykle. Jeden to tzw. „cykl gliwicki”, na który składają się książki „Wampir” i „Zombie”. Drugi — o komisarzu Mortce, którego akcja toczy się niemal w całości w Warszawie — tłumaczy pisarz. — Nie jestem kojarzony jako pisarz śląski, co najwyżej jako pisarz gliwicki. Urodziłem się w Gliwicach, tutaj wychowałem, więc ten przydomek w żaden sposób nie przeszkadza.
https://m.wm.pl/2017/09/orig/zombieokladka-415871.jpg

O autorze:


Wojciech Chmielarz publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce”, „Pocisku” i „Polityce”. Był też redaktorem naczelnym serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest autorem czterech książek z serii kryminałów o komisarzu Mortce oraz powieści kryminalnych „Wampir” i „Zombie” (tzw. cykl gliwicki). Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, nagrodę tę otrzymał w 2015 roku za powieść „Przejęcie”.

Spotkanie z pisarzem odbędzie się 16 września na Scenie Literackiej Książnicy Polskiej o godz. 16. Wstęp wolny. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Janków-Mazurkiewicz z „Naszego Olsztyniaka”

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB