Wtorek, 29 listopada 2022

Mundialowe atrakcje i Noc Kupały

2018-06-24 08:00:00 (ost. akt: 2018-06-24 09:27:54)

Podziel się:

Autor zdjęcia: arch. MDK Olsztynek

W niedzielę czekają nas atrakcje Dni Olsztynka. Będą występy zespołów, Noc Kupały, mecz, a zakończy je wyjątkowy koncert zespołu Weekend. O dobry wynik meczu zadbają Wiedźmuchy.

W Parku Rekreacji, Kultury i Sportu będzie nie tylko mundialowo, choć tutaj także mieści się olsztynecka strefa kibica. Od godz. 18 obejrzymy prezentacje taneczne MOK, wystąpi też zespół Mitra.

W tym roku, w nieco innej formie niż zwykle, odbędzie się pokaz tradycji związanych z Nocą Kupały. Nie nad jeziorem miejskim, a w samym sercu miasta. Ale będzie równie widowiskowo, bo obrzęd przygotują Wiedźmuchy. Główne obchody Sobótki, bo tak też nazywane jest święto, przypadały na czas po zachodzie Słońca.
Sobótka była świętem kobiet, a zwłaszcza młodych dziewcząt. W czasie tej nocy palono ogniska, wokół których tańczono i bawiono się do rana. Tym razem ognisk nie będzie, ale będzie czarowanie, które zapewniają wyjątkowe czarownice.

— W tym roku Noc Kupały będzie inna niż zwykle, bo w tym samym czasie mamy mundial i Dni Olsztynka. Będzie dużo koncertów, ale też innych atrakcji — mówi Katarzyna Waluk, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Olsztynku. — Na scenie Wiedźmuchy zatańczą taniec wiedźm. Będą piosenki, wianki, choć tym razem nie puszczane na wodzie. Wiedźmuchy będą też czarowały, żeby nasza reprezentacja wygrała niedzielny mecz. Co roku obchody Nocy Kupały są nad jeziorem. Jest walka dobra ze złem, pojawiają się słowiańskie tradycje. W tym roku będzie bardzo mundialowo.
Obchody Dni Olsztynka zakończy występ zespołu Weekend.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB