Sobota, 20 kwietnia 2024

Nie czekaj, aż zacznie boleć! Działaj!

2018-08-26 12:00:00 (ost. akt: 2018-08-26 19:43:28) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podziel się:

Wysokie obcasy, brak ruchu, nadwaga. Coraz więcej osób prowadzi również siedzący tryb życia, co ma negatywny wpływ na stan naszego kręgosłupa i nie tylko. Pracownia Fizjoterapii Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie od września dłużej czeka na pacjentów.

Jeśli ważysz ok. 70 kilogramów, to w pozycji siedzącej twoje kręgi lędźwiowe uciskane są z siłą ok. 140 kilogramów! Jeśli w dodatku nie ćwiczysz, nie podejmujesz żadnej aktywności fizycznej, ma to negatywny wpływ na twoje zdrowie. Już wkrótce zaczną cię boleć kolana, bark, kręgosłup, pogorszy się samopoczucie, a w związku z tym i jakość życia.

— Osoby, które się do nas zgłaszają, najczęściej skarżą się na bóle kręgosłupa lub na bóle po urazach kończyn — przyznaje Katarzyna Raczkowska, zastępca koordynatora Pracowni Fizjoterapii Miejskiego Szpitala Zespolonego. — Wśród tych osób są takie, które mają wszczepione endoprotezy stawu biodrowego czy kolanowego. W ich przypadku ruch jest konieczny, by jak najdłużej zachować sprawność i dobrą kondycję.

Specjaliści zachęcają, by zadbać o siebie i skorzystać z zabiegów Pracowni Fizjoterapii Miejskiego Szpitala Zespolonego przy ul. Niepodległości 44. Tutaj można zarezerwować odpłatne zabiegi, w atrakcyjnej cenie, które nie wymagają skierowania lekarskiego, bez zbędnego czekania i kolejek.
— Zapewniamy specjalistyczne konsultacje. Każda osoba, która znajdzie się pod naszą opieką, otrzyma również instruktaż ćwiczeń i innych form usprawniania, które będzie mogła wykonywać już samodzielnie w domu. Zawsze jest też możliwość rozmowy z profesjonalistami, którzy ocenią, czy dane ćwiczenie wykonuje się poprawnie — dodaje Katarzyna Raczkowska. — Jesteśmy placówką przyjazną seniorom i dlatego każdy z nich może liczyć na 15 procent zniżki na specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne.


Coraz więcej seniorów zaczyna dostrzegać, że ruch jest nieodzowny, by opóźnić negatywne skutki starzenia się organizmu. Tutaj swoją rolę spełnia kinezyterapia, czyli leczenie ruchem —gimnastyka lecznicza. Jej podstawą są ćwiczenia ruchowe bądź metody usprawniania leczniczego.
Ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. Kinezyterapia jest najczęściej stosowana w schorzeniach i dysfunkcjach narządu ruchu, w zespołach bólowych kręgosłupa, po udarach mózgu, po zawale serca, w niektórych chorobach układu oddechowego czy chorobach reumatoidalnych. Może być stosowana jako podstawowa i jedyna forma leczenia (np. w zachowawczym leczeniu wad postawy) lub, jeżeli choroba wymaga leczenia operacyjnego, może być prowadzona zarówno w okresie przedoperacyjnym, jak i po zabiegu. W większości, nawet drobnych, urazów narządu ruchu, w których kinezyterapia nie jest podstawową formą leczenia, powinno się ją zastosować po zakończeniu leczenia podstawowego lub równolegle z nim.
— W naszej pracowni wykorzystuje się też inne formy leczenia, czyli metody fizjoterapii takie jak McKenziego, PNF, neuromobilizacje, by zwiększyć efekt terapeutyczny — dodaje Katarzyna Raczkowska.


Pacjenci mogą również skorzystać z zabiegów, które uwzględniają nowe podejście do fizjoterapii, czyli osteopatię.
— W osteopatii, lecząc określoną dolegliwość, bierzemy pod uwagę wszystkie układy ciała, np. krwionośny, oddechowy czy hormonalny. Nie leczymy wyłącznie problemów z bolesnym barkiem, a stosujemy holistyczne podejście — wyjaśnia Przemysław Stępniewski, fizjoterapeuta. — Dużą wagę przykłada się do historii kontuzji, przebytych bądź występujących chorób. Dzięki temu osteopatia nie tylko doskonale sprawdza się w leczeniu urazów sportowych, ale i przy powszechnych dolegliwościach, które są związane z naszym trybem życia.

Każdego dnia odczuwamy skutki coraz szybszego tempa życia, na co profesjonaliści również mają swoją receptę. Ratunkiem może być masaż, którego rodzaj jest dobierany indywidualnie do pacjenta.
— Często wybierany przez moich pacjentów klasyczny masaż pleców działa na wiele sposobów: pobudza krążenie, rozluźnia, łagodzi bóle — tłumaczy Urszula Duzikowska, technik masażysta. — Masaż kręgosłupa stosuje się także przed aktywnością fizyczną, aby rozgrzać mięśnie i przygotować je do zwiększonego wysiłku. Jego główne działania to łagodzenie takich dolegliwości jak bóle pleców, bóle karku, bóle mięśni czy napięciowe bóle głowy.
Nie czekajmy, aż nasz kręgosłup powie „dość’. Warto zapisać się na zabiegi już dziś. Nie czekaj, aż zacznie boleć. Działaj!

Pracownia Fizjoterapii Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, ul. Niepodległości 44, tel. 89 532 62 43

Od 3 września będzie czynna w poniedziałki, wtorki i czwartki od 7.00 do 17:00, a w środy i piątki od 7.00 do 14.30.
Bolą plecy? Dokucza kolano? Czas na ćwiczenia. Pracownia Fizjoterapii w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie od września trzy dni w tygodniu czeka na pacjentów do godziny 17.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB