Sobota, 20 kwietnia 2024

Ruszają szkoły. Dobry start

2018-08-31 13:54:50 (ost. akt: 2018-08-31 14:09:12)

Autor zdjęcia: źródło: MPiPS

Podziel się:

Wspieranie inwestycji samorządowych ze środków budżetu państwa, z pieniędzy ministerialnych czy wojewodów są stałą praktyką. Dzięki nim realizowane są nie tylko programy społeczne, jak Rodzina 500 Plus, czy Dobry Start, ale także liczne inwestycje.

WYPRAWKA DLA UCZNIA na dobry start
Jak poinformowała 17 sierpnia br. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wypłacanie świadczeń na szkolną wyprawkę z rządowego programu Dobry Start najsprawniej w kraju przebiegało w województwie warmińsko-mazurskim. W międzyczasie przyśpieszyły inne województwa, ale nadal jesteśmy w czołówce, co dokumentuje załączona mapka. W całym kraju złożono 2,55 mln wniosków o świadczenie Dobry Start. Do rodzin uprawnionych do skorzystania z programu trafiło już 549, 6 mln zł. Jak to wygląda w naszym województwie?

Środki w budżetach JST zabezpieczono w pełnej wysokości, zgodnie z potrzebami: 60.931.919 zł dla gmin i 961.000 zł dla powiatów. Do tej pory przekazano w sumie 45.383.557 zł, z czego 44.851.757 zł dla gmin i 531.800 zł dla powiatów. W całym województwie złożono na „Dobry Start” 96.130 wniosków, w tym 44.636 w formie papierowej. Przyznano 117.644 świadczenia, a wypłacono już 90.410. Wydatki na wypłaty świadczenia „Dobry Start” poniesione przez gminy z dotacji celowej z budżetu państwa wyniosły 27.119.700 zł.

2,55 mln
tyle wniosków o świadczenie dobry start zostało złożonych w całej Polsce
źródło: MPiPS

Szkoły po remontach czekają na uczniów: Rybno wojewoda
Pod koniec lipca została podpisana umowa na modernizację bazy dydaktyczno-sportowej sali gimnastycznej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bojowników o Polskość Mazur w Piszu. Wojewoda Artur Chojecki przeznaczył na ten cel kwotę 663 tys. zł z własnej rezerwy budżetowej. Wkład finansowy starostwa piskiego wyniósł 670 tys. zł. Zaplanowano m. in. roboty dekarskie i wykończeniowe oraz zakup i montaż wyposażenia sportowego. Inwestycja przyczyni się do wzrostu aktywności sportowej młodzieży uczęszczającej do szkoły, jak i dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu powiatu. Wykonanie inwestycji umożliwi organizowanie imprez kulturalno-sportowych.
Przed zbliżającym się nowym rokiem szkolnym warto wspomnieć, że tylko w ostatnim czasie wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przeznaczył z własnej rezerwy budżetowej 1 mln 600 tys. zł dla gminy Olsztyn na dofinansowanie budowy wielofunkcyjnego boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 15. Wkład ratusza to 2 mln 245 tys. zł. W ramach inwestycji zostanie wybudowane wielofunkcyjne, w pełni wyposażone boisko sportowe, o wymiarach 30 m x 46 m, przeznaczone do gry w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę i tenisa. Wykonane zostaną również: bieżnia do biegów krótkich na dystansie 60 m i bieżnia do skoków w dal. Bezpieczeństwo obiektu zapewni monitoring.
Kolejne środki z rezerwy wojewody zostały przekazane gminie Rybno. Kurator oświaty Krzysztof M. Nowacki i wójt Tomasz Węgrzynowski podpisali w obecności Artura Chojeckiego umowy na przebudowę biblioteki z adaptacją na pomieszczenia dydaktyczne dla Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rybnie i przebudowę pomieszczeń Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Koszelewach. Wojewoda przeznaczył na te zadania 69 514 zł. Wkład finansowy gminy na obie inwestycje wyniósł 90 tysięcy. W szkole w Rybnie zostaną przebudowane pomieszczenia biblioteki z przeznaczeniem na cztery pomieszczenia dydaktyczne. Wyremontowana zostanie również sala komputerowa oraz zaplecza i sanitariaty. W Koszelewach, dzięki przebudowie powstanie oddział przedszkolny, dwie sale dydaktyczne, WC dla dzieci, szatnia oraz wejście dla osób niepełnosprawnych wraz z wiatrołapem. Unowocześnienie obiektów w znacznym stopniu poprawi komfort pracy, nauki i integracji uczniów obu szkolnych placówek.
W rozpoczynającym się roku szkolnym w Szkole Podstawowej im. Marii Zientary-Malewskiej w Dywitach zostaną otwarte nowe oddziały szkolne, przedszkole, a nawet obserwatorium astronomiczne. To efekt współpracy szkoły z Amerykańskim Towarzystwem Planetarnym. Do inwestycji wartości ponad 4 mln zł wojewoda Artur Chojecki dołożył 1 mln zł, udzielając gminie dotacji celowej.

Na zdjęciu: Kurator oświaty Krzysztof M. Nowacki, wojewoda Artur Chojecki, wójt Tomasz Węgrzynowski i Bożena Dobrzyńska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rybnie


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB