Czwartek, 29 września 2022

W gminie Świątki powstają strefy aktywności

2018-09-05 12:00:00 (ost. akt: 2018-09-05 14:40:13)
Otwarcie placu zabaw odbyło się w Parku Wiejskim w Świątkach 4 września.

Otwarcie placu zabaw odbyło się w Parku Wiejskim w Świątkach 4 września.

Autor zdjęcia: UG Świątki

Podziel się:

Gmina Świątki promuje aktywność i ruch na świeżym powietrzu. Już wkrótce do użytku oddane będą kolejne inwestycje, dzięki którym mieszkańcy zyskają atrakcyjną przestrzeń do spotkań. Otwarcie takiego miejsca odbyło się w Parku Wiejskim w Świątkach 4 września.

— Do tej pory podobne inwestycje były realizowane głównie w ramach funduszu sołeckiego, ale teraz dwa duże projekty będą realizowane dzięki wsparciu finansowemu z zewnątrz — podkreśla Sławomir Kowalczyk, wójt gminy Świątki, autor dwóch przedmiotowych projektów, na które gmina pozyskała dofinansowanie ze środków zewnętrznych, a które dotyczą m.in. Miejsca rekreacji w parku w Świątkach i pięciu Otwartych Stref Aktywności w różnych miejscowościach w gminie Świątki.


Pierwszy projekt, który już został niemal zrealizowany, składa się z placu zabaw, elementów siłowni zewnętrznych, miejsc dla starszych i młodszych oraz mobilnej sceny. W najbliższym czasie będzie montowany w ramach tego projektu monitoring w parku w Świątkach. Projekt jest realizowany w ramach Programu Leader i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
— Pozyskaliśmy pieniądze, dzięki którym powstała siłownia zewnętrzna, elementy placu zabaw, a także znajdą się tam również strefy relaksu i gier, m.in. stoliki szachowe. Z tego projektu zakupiliśmy również mobilną stumetrową scenę — dodaje autor projektu, wójt gminy Świątki. — To przedsięwzięcie, które jest jedną z największych inwestycji sportowo-rekreacyjnych ostatnich lat. Wartość całego projektu, wraz z monitoringiem i nasadzeniami roślin, wyniósł około 300 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie to niemal 184 tysiące złotych. Jednym z ważniejszych elementów będzie mobilna scena. Poprzednia scena, której używaliśmy do tej pory w Parku Wiejskim w Świątkach, nie była w dobrym stanie technicznym. To będzie scena mobilna, więc będzie mogła służyć w czasie wydarzeń również w innych miejscowościach. Z placu zabaw już chętnie korzystają dzieci i mogą się z niego cieszyć.

Kolejnym projektem współfinansowanym ze środków zewnętrznych, będzie pięć Otwartych Stref Aktywności. Na ten cel Gmina Świątki uzyskała dofinansowanie ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej z Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym. Koszt inwestycji to 263 tysiące złotych. W pierwszej edycji gminie Światki udało się pozyskać pieniądze na maksymalną liczbę stref, czyli pięć.
— Podpisaliśmy 23 sierpnia umowę z wykonawcą, a prace mają potrwać do połowy października — dodaje Sławomir Kowalczyk. — W Otwartych Strefach Aktywności powstaną urządzenia siłowni zewnętrznej, strefa relaksu i gier oraz zagospodarowanie zieleni. Mają sprzyjać integracji społecznej i być skierowane do różnych grup wiekowych. Te strefy sportowo-rekreacyjne powstaną jeszcze w tym roku w miejscowościach: Włodowo, Gołogóra, Komalwy, Żardeniki i Jankowo.
Wójt gminy Świątki dodaje również, że docelowo, o ile ministerialny program będzie kontynuowany, gmina będzie starała się pozyskiwać pieniądze co roku. Siłownie mają powstać w większości miejscowości w gminie, o ile pozwolą na to warunki techniczne.

— Mimo że mamy obecnie erę smartfonów i komputerów, chcemy zachęcać do aktywności, by dzieci i młodzież spędzała czas wolny na świeżym powietrzu. Mam nadzieję, że tego rodzaju przedsięwzięcia pokażą, że można ten czas spędzić inaczej — mówi wójt gminy Świątki. — Idea stref aktywności jest realizowana nie tylko z myślą o najmłodszych, młodzieży, ale również o osobach starszych. To miejsce ma połączyć pokolenia, by każdy znalazł coś dla siebie. Przed nami kolejny duży projekt, związany ze sportem i rekreacją. Obecnie czekamy na wyniki konkursu dotyczącego powstania boisk wielofunkcyjnych przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świątkach — dodaje Sławomir Kowalczyk, wójt gminy Świątki, autor obu projektów.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. PSL, PO nie głosuję, nie ufam #2588109 | 83.6.*.* 24 wrz 2018 22:54

    Ja nie wiem z jakiej opcji ten cały Kowalczyk, ale przed wyborami taki aktywny. No ja na niego nie zagłosuję, słaby wójt. W mojej ocenie najsłabszy gospodarz gminy z dotychczasowych.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz