środa, 24 kwietnia 2024

Większa szansa na wygranie z chorobą

2019-06-26 10:37:23 (ost. akt: 2020-01-29 14:27:08) Artykuł sponsorowany
Dr n. med. Zbigniew Purpurowicz, koordynator Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej MSZ w Olsztynie

Dr n. med. Zbigniew Purpurowicz, koordynator Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej MSZ w Olsztynie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podziel się:

Dobra wiadomość dla pacjentów z Olsztyna i całego regionu. W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie otwarto rozbudowaną, zmodernizowaną Klinikę Urologii i Onkologii Urologicznej. Jest tu dostępnych 9 sal chorych z 28 łóżkami.


Fot. archiwum szpitala
Lek. med. Joanna Szymankiewicz–Czużdaniuk, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie

— Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie zmienia się i rozwija bardzo dynamicznie. Właśnie zakończyła się kolejna inwestycja. Na czym polegał projekt?
— Głównym celem projektu pod tytułem „Rozbudowa istniejącego obiektu Szpitala przy ul. Niepodległości 44 na potrzeby nowego bloku operacyjnego oraz oddziału urologicznego” było podniesienie jakości i skuteczności usług zdrowotnych w priorytetowych dla regionu warmińsko-mazurskiego zakresach dotyczących chorób kardiologicznych i urologicznych. Inwestycja miała wartość niemal 5,3 miliona złotych, z czego 85 procent wartości pochodziło z unijnego dofinansowania. Dzięki modernizacji powstał nowoczesny blok operacyjny, wyposażony w niezbędny sprzęt. Klinikę Urologii i Onkologii Urologicznej rozbudowano m.in. o nowe pomieszczenia zabiegowe, gabinety diagnostyki obrazowej, gabinety personelu medycznego, pomieszczenia sanitarno-higieniczne czy klimatyzowane sale chorych z łazienkami.

— Wasz szpital utrzymuje się w gronie najlepszych placówek medycznych w Polsce. Na czym polega fenomen kliniki urologii?
— Klinika Urologii podejmuje się leczenia na światowym poziomie. Przez ostatnie lata wykonano tu wiele innowacyjnych zabiegów, m.in. pierwszą w regionie operację metodą RIRS czyli małoinwazyjny zabieg, polegający na endoskopowym usuwaniu kamieni z układu kielichowo-miedniczkowego nerki, czy pierwszą na Warmii i Mazurach operację wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej. Klinika jest również wysoko oceniana w rankingach krajowych. Oprócz tego od lat włącza się w akcję profilaktyczną raka prostaty, na świecie znaną jako „Wąsopad”. Lekarze organizują też Międzynarodowy Tydzień Urologii, podczas którego można bez skierowania skorzystać z konsultacji u lekarza urologa.

— Jakie nowe możliwości zyska klinika po modernizacji?
— Jestem przekonana, że rozbudowa obiektu wpłynie na wzrost dostępności do specjalistycznego leczenia. Do dyspozycji pacjentów i całego personelu oddajemy nowe, doskonale wyposażone sale oraz blok operacyjny. Poprawiamy warunki pobytu w szpitalu, a personelowi zapewniamy bardzo dobre warunki pracy. Blok operacyjny będzie służył także do wszczepiania rozruszników serca. Do tej pory specjaliści operowali średnio 150 osób rocznie, a teraz mamy nadzieję na zwiększenie możliwości wykonywania tych zabiegów nawet o 30 procent. W ubiegłym roku w klinice urologii na 24 łóżkach hospitalizowano 3300 pacjentów. Teraz zwiększamy liczbę łóżek do 28, co zapewne pozwoli nam na przyjęcie nawet 600 osób więcej w ciągu roku.

Dr. Zbigniew Purpurowicz
Fot. Zbigniew Woźniak
Dr n. med. Zbigniew Purpurowicz, koordynator Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej MSZ w Olsztynie

— Dlaczego ta inwestycja jest taka ważna?
— Przede wszystkim jest odpowiedzią na potrzeby rosnącej z roku na rok liczby pacjentów, szczególnie tych z chorobami onkologicznymi. Walka o zdrowie i życie pacjentów w nowoczesnej placówce, z wykształconym, zaangażowanym personelem zwiększa szansę na wygraną z chorobą. W tej chwili dysponujemy trzema nowoczesnymi salami operacyjnymi, bazą łóżkową o podwyższonym standardzie oraz zmodernizowaną infrastrukturą dla personelu. Wszystkie te działania podnoszą poziom usług medycznych świadczonych przez naszą klinikę oraz zwiększają do nich dostęp. Należy jednak pamiętać, że w medycynie etap rozwoju nigdy się nie kończy. Uzyskaliśmy bazę lokalową, na której możemy budować nowoczesną klinikę urologii, bo mamy do tego warunki.

— Czy problem związany z chorobami nowotworowymi narządów układu moczowego jest rzeczywiście tak poważny?
— Tak. Bardzo dużo chorób nowotworowych dotyczy nerek, pęcherza czy prostaty. Szczególnie dotyczy to mężczyzn, gdzie rak prostaty staje się w tej chwili najczęstszą chorobą nowotworową. Z tego powodu bardzo dużo mężczyzn będzie musiało być leczonych, dlatego musimy mieć dobrą bazę do leczenia tych chorób. W tej chwili w parlamencie powstaje program, w którym uczestniczę jako konsultant wojewódzki, gdzie chcemy stworzyć system kompleksowej opieki chorych onkologicznie. Tak, aby przykładowo ktoś z rakiem pęcherza był prowadzony od rozpoznania do wyleczenia w jednym ośrodku. I to nie tylko przez urologów, ale też przez onkologów i chemioterapeutów. Dążymy do stworzenia dużych ośrodków, które będą się zajmowały schorzeniami onkologicznymi. I nasz szpital ma szansę być takim ośrodkiem.

— Kto zyska najbardziej, dzięki tej inwestycji?
— Pacjenci zyskają lepsze warunki opieki. Mają piękne, klimatyzowane, czyste sale z oddzielnymi łazienkami. To znacznie poprawi jakość pobytu i poczucie intymności. Pobyt w szpitalu nawet po najbardziej skomplikowanych operacjach trwać będzie tylko 2-3 dni. Pracownicy zyskają lepsze warunki pracy. Szpital uzyskał nowy, piękny blok operacyjny, który spełnia nowoczesne wymogi i jest idealny dla robota da Vinci. Robota, który jest stosowany w szpitalach na całym świecie do przeprowadzania małoinwazyjnych zabiegów z wysoką precyzją. Gwarantuje on krótki okres rekonwalescencji po operacji, mniejszą utratę krwi oraz mniejsze prawdopodobieństwo komplikacji. De facto zyskają wszyscy.

https://m.wm.pl/2019/06/orig/0000024285-przyklad-2-napis-nad-logami-559872.jpg
Całkowita wartość projektu: 5 253 386,34 zł
Wysokość dofinansowania: 4 465 378,39 zł

https://m.wm.pl/2019/05/orig/schowek01b-548028.jpg

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. co? bzdury #2777473 | 88.156.*.* 16 sie 2019 00:36

  już nie wiem jak długo czekam na zabieg ze skierowaniem do tego wybitnego????????podobno "Kosmetyki" nie wykonują nawet na podstawie skierowania do szpitala przez swojego lekarza pracującego w przychodni urologii NFZ

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą #2756619 | 79.184.*.* 2 lip 2019 22:52

  Pożyjemy, zobaczymy - oby buńczuczne zapowiedzi znalazły potwierdzenie. Ostatnio szef oddziału urologicznego w Centrum Onkologii w Olsztynie, Pan prof. Marek Roslan urolog operator kliniki onkologicznej, wykonał bardzo skomplikowaną operację, której nie chcieli się podjąć znani operatorzy w kraju. Pacjent czuje się dobrze. Wyrażam nadzieję, że w niedługim czasie poliklinika odważnie podejmie się modernizacji oddziału urologicznego (nie tylko) z dodatkowym blokiem operacyjnym, także da Vinci. Aktualnie jest tam wysoko specjalizowany zespół specjalistów.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. pacjent #2753251 | 54.239.*.* 26 cze 2019 18:45

  najlepszy urolog w Olsztynie!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz