Sobota, 13 lipca 2024

Jak działa pompa ciepła

2021-06-10 12:02:01 (ost. akt: 2021-06-11 08:47:42) Artykuł sponsorowany

Podziel się:


Pompa ciepła to jednostka przenosząca ciepło ze źródła energii o niskim potencjale na nośniki ciepła o podwyższonej temperaturze. Pierwsza pompa ciepła została opracowana, zaprojektowana i przetestowana ponad trzydzieści lat temu w Europie. W związku z ciągle rosnącymi taryfami na gaz, ogrzewanie i prąd, coraz więcej osób zaczyna się zastanawiać, jak działa pompa ciepła i na ile zasadna jest jej instalacja w domu. Doświadczenia pokazują, że montaż pomp ciepła w domu można uznać za energooszczędne i ekonomiczne rozwiązanie. Trzeba jedynie zadbać o regularny serwis pompy ciepła, którego koszt jest zależny od szeregu czynników, które poda firma zajmująca się takimi pracami.

Zasada działania pompy ciepła
Zasada działania pompy ciepła przypomina zwykłą lodówkę, ale ta ostatnia wytwarza zimno, gdy ciepło jest usuwane z pojemnika przez substancje parujące i skraplacze do otoczenia. Z kolei pompa ciepła daje diametralnie odwrotny efekt, generując ciepło wykorzystując właściwości skraplaczy (wymienników ciepła). Korzystając z alternatywy dla przyjaznych środowisku źródeł energii, otrzymywana jest możliwość wyeliminowania kryzysu w sektorze energetycznym. Obecnie trwa aktywny rozwój tradycyjnych źródeł energii, ale najbardziej obiecującym kierunkiem jest badanie energii, która koncentruje się w wodach: rzek, mórz i oceanów, w glebach, emisjach itp. Decydując się na korzystanie z takiego urządzenia trzeba przestrzegać zaleceń producentów i wykonywać coroczny serwis pompy ciepła. Co pozwala uzyskać odpowiednią jakość ogrzania wody a także chłodzenia. Ponadto użytkownik ma zapewnioną gwarancję na pompę i oczywiście stałą jej sprawność. Pompa ciepła oparta jest na cyklu termodynamicznym Carnota. Głównym uczestnikiem procesu jest czynnik chłodniczy. Specjalna ciecz, która może gotować się w niskich temperaturach.
Uczestnicy obowiązkowi w przekazywaniu ciepła z otoczenia do pomieszczenia:
• Zawór rozprężny
• Kompresor
• Kondensator
• Parownik.
Czynnik chłodniczy, który jest w stanie ciekłym, omija zawór rozprężny i wchodzi do parownika. Tutaj ciepło jest pochłaniane z powietrza (gleby, wody), w ten sposób zmuszając czynnik chłodniczy do przybrania postaci pary. Po wejściu pary do sprężarki następuje sprężanie wraz ze wzrostem temperatury ogrzewania czynnika chłodniczego. Przemieszczając się do skraplacza, czynnik chłodniczy oddaje ciepło. Po czym energia cieplna trafia do systemu CWU (ciepła woda użytkowa) i ogrzewania. W przyszłości cykl selekcji z zewnątrz i przenoszenia ciepła do wewnątrz powtarza się wymaganą liczbę razy.

Główne typy i modyfikacje pomp ciepła
Jak działa pompa ciepła powietrze-woda? Z nazwy wynika, że źródłem ciepła w tym przypadku jest powietrze. Zawiera ciepło niskiej, jakości. Oznacza to, że pompa wyciągnie go nawet przy ujemnych temperaturach. Następnie jest przenoszony do pomieszczenia zgodnie ze standardowym schematem.
Jak działa pompa ciepła gruntowa? Działa w połączeniu z systemem rurociągów, który znajduje się na dość dużej głębokości. Źródłem energii jest gleba. Sprzęt nadaje się tylko dla właścicieli prywatnych domów. Rozmieszczenie i konserwacja sprzętu trochę kosztuje.

Jak działa pompa wodna? Aby pompa działała, w pobliżu domu musi znajdować zbiornik wodny. Alternatywną opcją jest pozyskiwanie ciepła z warstw wodonośnych gleby na miejscu. Jednak w tym przypadku konieczne jest uzyskanie zgody na użytkowanie podłoża. Jest to dodatkowa inwestycja czasu i pieniędzy.

Wykorzystując takie urządzenie do ogrzewania i klimatyzacji trzeba wybrać firmę, która wykona profesjonalny montaż pompy ciepła. A na to składają się odpowiednie zadania i konkretne etapy prac. Instalacja pompy ciepła wiążąca się z jej pracą to trzy ważne części: pompa ciepła a także układ hydrauliczny między pompą ciepła a rozdzielaczem oraz system centralnego ogrzewania.
Po analizie działania pompy ciepła z różnych źródeł energii naturalnej, warto poznać zalety pompy ciepła powietrze-woda:
• Można łatwo ją zintegrować z istniejącym systemem grzewczym
• Nie wymaga uzyskania pozwoleń na instalację
• Jest tańsza od pozostałych rozwiązań.
Jako zabezpieczenie, wskazane jest posiadanie w domu zapasowego źródła ciepła na wypadek przerw w dostawie prądu. Pompa ciepła przypomina zamknięty układ obiegów, w których krążą różne rodzaje energii: nośniki ciepła odbierające ciepło z otoczenia, parownik czynnika chłodniczego oraz odbiornik ciepła, woda z głównych systemów grzewczych i wodociągowych.
Pierwszym (zewnętrznym) obiegiem jest rurociąg z płynem niezamarzającym zintegrowany z kieszenią gruntową lub wodną. Obwód numer dwa to zbiornik z czynnikiem chłodniczym, w którym zintegrowane są elementy wymiany ciepła: parowniki, skraplacze, regulatory ciśnienia: dławiki i sprężarki. Obwód wewnętrzny (trzeci) to cały system ogrzewania i zaopatrzenia w ciepłą wodę.

Jak działa pompa powietrze-woda?
Sposób pracy pompy ciepła polega na przetłaczaniu czynnika chłodniczego przez zawory dławiące, a następnie spadku ciśnienia, co prowadzi do jego wejścia do komory wyparnej, zagotowania i dalszego odprowadzenia ciepła z otoczenia za pomocą kolektora. Czynnik chłodniczy w stanie gazowym jest zasysany przez sprężarkę, sprężany i odprowadzany do skraplacza przy wysokim progu temperaturowym. Skraplacz pełni funkcję wymiennika ciepła, to tutaj woda odbiera ciepło i nagrzewa się w trzecim obwodzie, czyli systemie dostarczania ciepła.
W konsekwencji temperatura gazów spada i skrapla się w celu wyładowania w zaworze i powrotu do komory parowania. Powtarzanie cyklu w kółko zapewnia nieprzerwane dostarczanie ciepła. Szczególnie korzystne jest stosowanie pomp ciepła, ponieważ w upalne lato możliwe jest uruchomienie urządzenia w odwrotnej kolejności, czyli w trybie klimatyzacji. Ważne? Oczekiwane rezultaty można uzyskać dzięki przeprowadzeniu prawidłowego montażu pompy ciepła. Korzystając z usług zawodowców można liczyć na uzyskanie najwyższego współczynnika jej efektywności a także systematycznego serwisu pompy ciepła.
Źródło: https://stap-hvacr.pl/

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. INFO ENERGIA #3075626 | 89.229.*.* 17 wrz 2021 16:01

    Interesuje Cię pozyskania dofinansowania na fotowoltaikę bądź pompę ciepła w województwie warmińsko-mazurskim? Sprawdź: https://info-energia.pl/fotowoltaika-i-p ompy-ciepla-ketrzyn/

    ! - + odpowiedz na ten komentarz