Piątek, 24 maja 2024

Leśne arboretum w Kudypach otwarte po zimowej przerwie dla zwiedzających

2023-04-19 07:15:59 (ost. akt: 2023-04-18 21:29:29)

Podziel się:

Arboretum Kudypy

Arboretum Kudypy

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Po zimowej przerwie, otwarto dla zwiedzających leśne arboretum w nadleśnictwie Kudypy. Prezentowane tam kolekcje drzew i krzewów liczą około tysiąca gatunków i odmian.

Jak przekazała Paulina Rutkowska z nadleśnictwa Kudypy, w leśnym ogrodzie botanicznym widać już oznaki wiosny.

— Kwitnie pierwsza azalia i magnolia, zawilce, przylaszczki i forsycje — mówiła.

Jedną z głównych wiosennych atrakcji arboretum były zwykle tzw. niebieskie żaby. To żyjące w leśnych bagienkach i oczkach wodnych żaby moczarowe, których samce w czasie godów przybierają intensywną błękitną barwę. Żabie gody zaczynają się w pierwsze ciepłe i słoneczne dni wiosny. W tym sezonie już się odbyły.

Nowością jest Izba Edukacyjna otwarta w zmodernizowanym budynku, w której dzieci i młodzież mogą poszerzać wiedzę o przyrodzie, m.in. poprzez multimedialne gry i zabawy.

W zajmującym powierzchnię ok. 15 ha arboretum, poza tzw. lasem naturalnym, można zobaczyć dział flory polskiej z 300 gatunkami odmian rodzimych drzew i krzewów oraz kolekcję 700 gatunków i odmian drzew występujących w lasach.

Dostępne jest również lapidarium geologiczne, tj. kolekcja kamieni i głazów narzutowych z terenu Warmii i Mazur, a także ścieżka pszczelarza czy eksponaty historyczne związane z pracą leśników.

Utworzone w 1989 r. arboretum - poza kolekcjonowaniem roślin - zajmuje się także prowadzeniem badań naukowych i edukacją przyrodniczą. Do jego utworzenia przyczyniły się huraganowe wiatry, które w 1983 r. wywróciły część drzew znajdujących się w drzewostanie nasiennym. Na osłabienie drzewostanu wpłynął dodatkowo spadek poziomu wód gruntowych, powstanie naturalnych luk i szkodniki wtórne. W to miejsce powstał ogród botaniczny.

Arboretum czynne jest codziennie, również w niedziele i święta, od połowy kwietnia do końca października.(PAP)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB