Sobota, 20 kwietnia 2024

Jak uniknąć błędów podczas jazdy na rowerze?

2015-06-25 13:19:14 (ost. akt: 2015-07-27 15:22:29)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Podziel się:

Polacy chętnie jeżdżą na rowerach. 40 proc. z nas wybiera ten środek transportu codziennie, 31 proc. – kilka razy w tygodniu. Uważamy, że jazda na rowerze korzystnie wpływa na nasz organizm. To prawda, jednak aby była naprawdę zdrowa, warto pamiętać o kilku zasadach.

Jazda na rowerze jest bardzo dobrą formą aktywności fizycznej – poprawia ukrwienie, zmniejsza ryzyko powstawania żylaków i zapobiega nadciśnieniu. Rozwija też mięśnie pleców, brzucha i nóg. „Przed ruszeniem w drogę niezbędna jest kilkuminutowa rozgrzewka – parę skłonów, przysiadów, gimnastyka ramion. Bez tego mięśnie i stawy narażone są na urazy” – przypomina dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska z Centrum Medycznego MML.

Istotne znaczenie ma również dobór stroju. W wietrzne dni nie wolno zapominać o czapce – pomoże ona chronić zatoki. Prędkość poruszania się należy dostosować do kondycji i ogólnego stanu zdrowia. Nawet dzięki wolnej jeździe można spalić zbędne kalorie. Sport ma być przyjemnością, dlatego trzeba unikać nadmiernych obciążeń i dbać o właściwe nawadnianie organizmu.

Bardzo ważna jest także pozycja jazdy, szczególnie w przypadku osób mających problemy z kręgosłupem. Wyregulowanie wysokości kierownicy pozwoli utrzymywać plecy wyprostowane. Niestety, niektóre choroby stawów i kręgosłupa mogą nawet całkowicie wykluczyć z grona rowerzystów. Przeciwwskazaniami w jeździe są też duże wady wzroku i ciąża.
infoWire.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB